Wpis z mikrobloga

Hej Budowlane Mirki

Mam dom, ktory jeszcze czeka na podlaczenie ogrzewania gazowego ale niestety temperatury na zewnatrz spadaja ponizej zera i boje sie o instalacje wewnatrz budynku (temp spada wewnatrz obecnie do ok 5 stopni)

Chce wsadzic tam ze 2-3 grzejniki olejowe aby utrzymac stala temperature powyzej 0 C
Obstawiam, ze za 3-4 tygodnie bede juz mogl odpalic Centralen Ogrzewanie

Dom nowowybudowany z pustakow (obstawiam U=20 bo taka byla chyba norma w 2019 przy pozwoleniu na budowe)
160m2; parter+pietro
dom pusty w srodku; do wykonczenia (sa kable w scianach; jest tez ogrzewania podlogowe ale niewlaczone jeszcze)

1. Ile mocy potrzeba aby utrzymac temp powyzej zera? 6kW? 10kW? powinienem dac 3x2.5 kW? dwa na dole i jeden na gorze?
2. czy grzejniki olejowe moga stac same i nic im nie bedzie czy raczej musze podjezdzac codziennie i cos sprawdzac?

#budownictwo #budowadomu #budujzwykopem #ogrzewanie #pytanie #pytaniedoeksperta #dom
  • 10
@Pojedynczy: 1. musisz dostarczyc tyle energii ile dom traci aby utrzymać w nim stałą temperature. A teraz odpalamy szklana kule i zastanawiamy się jak traci energie Twoj niewykonczony dom.

Jak się boisz o podłgówkę to po prostu spuść wode...
Też polecę butle 33kg. Są dosyć drogie i technik nie zawsze chce przerabiać piec ale chyba nie ma nic lepszego. Przy dużych mrozach (-20) jedna butla starczała mi na ok 5 - 6 dni przy grzaniu normalnym, czyli jakieś 22 - 23 stopnie w środku. Przy temperaturze ~0 starczała na ok dwa tygodnie. (Dom 206m2)

Można łączyć je w baterie, jak masz ciężki dojazd na budowę - starczy na dłużej. Logistycznie też
@Pojedynczy: Tak jak piszą wyżej. Butle 33kg x2, reduktor do przełączania jak się opróżni i wymiana wtedy pustej.
Na olx można kupić reduktor i węże, potem sprzedać.
Za butle będziesz mieć kaucje, zapłacisz tylko za gaz.
Ja tak grzałem 3,5 miesiąca. Wychodziło od 300 do 800zl miesięcznie, ale w domu 20C.
Trafiło na mrozy po -15 także co zrobić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Trzeba tylko piec przestroić