Wpis z mikrobloga

@Limon2g: tytan moim zdaniem nie jest zaletą. Jest rzeczywiście lekki więc nie czułbyś zegarka na ręku, ale za to bardziej miękki więc bardziej podatny na uszkodzenia i rysy. Szybko będzie wyglądać źle w porównaniu do zegarka ze stalową kopertą. Co innego tytan z utwardzoną powłoką ale to daleko poza tym zakresem cenowym.
@badtorro: no są różne ale w tanich zegarkach nie znajdziesz nic fajnego. W drogich masz tytan utwardzany który rzeczywiście robi mega robotę bo wierzchnia warstwa jest trudna do zarysowania. Zegarki Damasko, Sinn, Casio oceanusy czy Citizeny z utwardzanymi powłokami są tutaj spoko. Ale to nie półka lorusa za kilka stówek.
@badtorro: W grand seiko używają lepszego stopu tytanu który jest trochę odporniejszy na rysy nawet od stali. Nie ma dodatkowych powłok (te mają np tańsze kosztujące w okolicach 1000$ seiko presage ) ale pozwala to na łatwiejsze odnowienie koperty (koperty z powłokami ciężko odnowić). Podejrzewam że omega też używa lepszego stopu w swoich tytanowych zegarkach.
@Limon2g: no jest taki mit, człowiek przeżywa zwykle zaskoczenie jak się dowiaduje że czysty tytan jest dużo bardziej miękki od stali nierdzewnej. Dopiero stopy mogą mieć lepsze właściwości.
Np stal 316L czyli ta najbardziej popularna ma twardość ok 217 (w skali Brinella) gdy tytan grade 1 ma ok 120, grade 2 ma między 150-190 i dopiero wyższe mają lepsze właściwości, grade 5 jest już dużo twardsza od stali (powyżej 330)
W