Wpis z mikrobloga

Wczoraj @Shrug dodał znalezisko:
https://www.wykop.pl/link/6387353/sikorski-ue-przymierza-sie-do-regulacji-internetu/
Na ten moment jego statystyki wyglądają tak:
1519 wykopali, 86 zakopali, 14.2 tys. wyświetleń
Zanim zacznę. Poniżej cała wypowiedź Sikorskiego.

Jestem akurat członkiem tymczasowej komisji w Parlamencie Europejskim do spraw sztucznej inteligencji. I my się przymierzamy do regulacji algorytmów Internetu. To trzeba zrobić. 25 lat po wynalezieniu samochodu okazało się, że są ofiary i że potrzebny jest kodeks drogowy. I to samo mamy w Internecie. Wspaniały wynalazek, ale ma swoje mankamenty. Jest łamanie prawa człowieka w Internecie i jest niszczenie demokracji, tzn. modelem biznesowym tych wielkich firm technologicznych jest to żebyśmy jak najdłużej byli absorbowani - siedzieli przed komputerem i oglądali ich reklamy. A siedzimy tym dłużej, oni odkryli, im bardziej się nienawidzimy. I to jest taka maszyna doomsday do niszczenia zaufania społecznego i demokracji. Więc problemem nie jest tylko to by można było skorygować jakiś fakt czy żeby można zamknąć jakieś trolowskie konto. Problemem jest sam kształt logarytmu, który skłania do kontrowersji, a nie zachęca do cywilozowanej dyskusji. I są już bardzo ciekawe eksperymenty. Na Tajwanie, w kilku stanach Stanów Zjednoczonych, gdzie np. w sferze takiej dyskusji lokalnej, jeśli się coś napisze to to się pojawia dopiero po 24 godzinach i czasami można, i zanim to się ukarze to można to skorygować. Zapewniam państwa, że czasami mnie by się też podobało, żeby można było skorygować.

Znalezisko to manipulacja. Poniżej kilka powodów dlaczego tak uważam.

Argumentem do regulacji algorytmów internetowych ma być pojawiający się radykalizm, "niszczenie demokracji" w Internecie. Sikorski mówi o zagranicznych eksperymentach, gdzie w lokalnych grupach, forach jeśli coś się napisało to wyświetlało się to dopiero po 24h.

Treść ta jest wyrwana z kontekstu. Tak. Sikorski mówi o regulacji algorytmów internetwych jednak autor znaleziska pomija to, że chodzi o algorytmy dotyczące portali społecznościowych. Pomija też ciekawy fragment wypowiedzi dotyczący jakości dyskusji w internecie oraz tego, że nie chodzi o cenzurę tylko właśnie o algorytm, który skłania do kłótni nie do dyskusji. Dodatkowo zestawienie zdania pierwszego i drugiego dotyczące eksperymentów sprawia wrażenie, że o taki rodzaj regulacji chodzi, gdzie sam eksperyment jest przykładem na to jak można studzić emocje i zachęcać do dyskusji. Sam pomysł jest z dupy, ale idea wycinająca troli, tych co nie czytają czy oglądają co np. na takim wykopie wykopują słuszna.

Myli też algorytm z logarytmem (1:06)

To zabawne, że pada to zdanie w opisie znaleziska. Uważam, że to nieprawda. Patrząc na całą wypowiedź Sikorskiego można zauważyć, że rozumie co robi i jak działa algorytm, a to, że pomylił jedno z drugim to przejęzyczenie. Oczywiście to wyklucza go z dyskusji, bo się pomylił. Trzeba kompletnie zignorować to, że wie o czym mówi. Czemu uważam, że wie co to algorytm? Odpowiedź jest w tym samym zdaniu w którym pada słowo logarytm zamiast algorytm. Pada tam skutek algorytmu, czyli sposobu segregacji i dostarczania treści, który polega na tym, że ludzi łapią się na tanią sensację i drą koty zamiast rozmawiać.

Problemem jest sam kształt logarytmu, który skłania do kontrowersji, a nie zachęca do cywilizowanej dyskusji.

Zabawne też jest to co w pic related. @Shrug jak widać dba o zgodność opisu znalezisk z ich treścią. Tutaj tego nie zrobił. Czyżby poleciał na tanią sensację i skłaniał do kontrowersji, a nie cywilizowanej dyskusji? A może chodzi o dyskredytowanie osób, które mają inne poglądy poprzez wycieczki osobiste i manipulację?

No to jak to jest ( ͡º ͜ʖ͡º) ?

#bekazprawakow #bekazlewactwa #polityka #manipulacja
Pobierz
źródło: comment_1638193984sYggjhQ0T4oFBoKMzsvved.jpg
  • 4
@fajny_kapelusz Jakbys zauważył ja nawet wrzuciłem parokrotnie Sikorskiego jako w kontekście np. sytuacji na granicy czy roszczeń żydowskich, gdzie uważam że Sikorski ma rację. Tutaj oczywiście mówi o algorytmach i masz napisane w opisie, że "argumentem za regulacja algorytmów jest" to to i tamto. Logarytm miał być beką.

Ale zgadzam się, że w sumie to trąci manipulacja. Opis powinien brzmieć pełniej (skróciłem, z uwagi na długość tytułu znaleziska ALE jak teraz patrzę
@fajny_kapelusz już raz miałem taką "manipulacyjna" historię że znaleziskiem gdzie wyciekły maile paruset ludzi ze spisu powszechnego GUSu, a na podstawie linku wyszedł clickbaitowy tytuł i tam mi się udało to w miarę szybko zmienić (Manipulacja polegała na tym, że w tytule było napisane, tak jakby wyciekły maile wszystkich ludzi biorący udział w spisie, no ale mówię tam naprawione to zostało za wczasu)

PS chyba znalezisko spadło, więc po sprawie xD
@Shrug: stworzyłem ten wpis bo zwykle też mam gdzieś co ktoś wykopuje czy czemu daje plusa czy minusa, ale wydało mi się zabawne to, że Sikorski/filmik/znalezisko mówi o jakości dyskusji w necie i napuszczaniu na siebie ludzi, nieuczciwych zagrywkach gdzie opis i tytuł taki jest XD

Co nie zmienia faktu, że osobiście uważam, że ingerencje w algorytmy Facebookowe itp są złe i ich nie popieram. Ten case z akceptacją po 24h
@fajny_kapelusz no o tu właśnie zderzamy się z różnymi paradygmatami myślenia, ja po prostu jestem przeciwnikiem jakichkolwiek regulacji w tej kwestii, bo to jest podejście paternalistyczne, że obywatele są głupi i trzeba majstrować przy mediach, żeby mieli "prawdziwy" obraz. To są wolni ludzie, a z wolnością nierozerwalnie wiąże się odpowiedzialność, jeśli ktoś się łapie na baita, to co mnie to obchodzi. A może ja też nie jestem taki mądry i też łykam