Wpis z mikrobloga

absurdy #norwegia - ciąg dalszy: dostałem niedawno wezwanie z urzędu skarbowego, że mam do dopłaty blisko 40 tysięcy koron podatku za 2021 (faktura ma termin do połowy grudnia) rok plus uznali, że za 2021 rok to w sumie powinienem w sumie płacić 50% podatku. jestem tu wciąż zasadniczo nowy, może nie zamówiłem jakiejś karty podatkowej, jestem też obibokiem i nie wiem nawet ile zarabiam brutto ani ile podatku tak naprawdę płacę - moja wina, ale #!$%@? z tym - chciałem się dowiedzieć co jest grane. no to:

- jadę do urzędu - wydupcaj, może i 10/10 okienek jest wolnych, bo nikogo nie ma, ale jest covid i nie przyjmujemy, proszę pogadać na czacie online z konsultantami
- gadam na czacie - przykro nam - na czacie nie możemy rozwiązywać indywidualnych problemów, bo nie mamy dostępu do baz, proszę zadzwonić na infolinię
- dzwonię - automat mówi: mamy duży ruch, spróbuj potem i się rozłącza. nie żadne tam #!$%@?, że jesteś 743 na liście - #!$%@?, spróbuj szczęścia innym razem, pip... pip... pip...

Ting Tar Tid xD
  • 18
  • Odpowiedz
@henk: Podatku za 2021 nikt tu jeszcze nie placi ( ͡º ͜ʖ͡º)
Zamow te karte podatkowa, bez niej beda Ci pobierac 50%- bo tak dlugo jak jej nie masz, pracodawca nie jest w stanie jej pobrac i wyliczyc rzeczywistej kwoty podatku jaki masz placic.
Twoja doplata wynika z tego, ze ksiegowi pobierali za malo podatku, skarbowka liczy 50% bo nie masz karty. To nie absurd- tak
  • Odpowiedz
@henk jprd nie chce Ci się własnych spraw załatwić dlatego sobie ponarzekasz? Jakim cudem ty trafiłeś na emigrację. Pocieszeniem jest ze pobierają ci zaliczkę na podatek, jak zrobisz deklaracje podatkową to sobie to wyprowadzisz. Ale nie chce mi się nawet produkować bo z takim podejściem to ciężko ci nawet pomóc.
  • Odpowiedz
@0Rhplus: no ale mi jakoś każą zapłacić za 2021, nie wiem czy to podatek, czy co, po prostu chcą ode mnie kasę :)

Nie mówię, że mają absurdalny system podatkowy - no bo chyba nawet jak nie zamówię tej durnej karty i będą mi zabierać 50% to chyba potem oddadzą w czerwcu przyszłego roku, ze zwrotem, nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

O absurdzie myślałem w kategorii, że
  • Odpowiedz
@Popularny_mis: napisałem, że nie mam nic do systemu podatkowego, jest jaki jest. sorry - nikt mnie nie uświadomił na temat kart podatkowych, nie ma bannerów na lotniskach, a pracodawcy też się jakoś nie chciało mnie o tym powinformować... na altinie też jakoś nie doszukałem się wiadomości: panie henk, nie aplikował pan jeszcze o kartę podatkową, a każdy musi, bo jak nie to będziemy panu brać 50%
  • Odpowiedz
@henk: Skatteetaten.no- logujesz sie swoim bankId i szukasz opcji bestil skatekort.
Przygotuj sobie info o zarobkach, konrakt i tym podobne bo bedzie pare pytan. Na pocieszenie- robisz to tylko raz, potem bedziesz dostawal co roku z automatu. Jedynie zmiany bedziesz sobie mogl wprowadzac, tylko jesli uznasz, ze jest taka potrzeba.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@henk: ja rozumiem jakby takie info było ukryte, czy w ogóle jakoś trudno osiągalne. Ale jest sporo podmiotów, które ogarniają takie rzeczy chociażby informacyjnie. W dodatku chyba w samym skatteetaten jest info po polsku. Pracodawca też spewnie pytał cie o kartę.
No i jakoś nie wierzę, że nie da się wbić do urzędu, na umówione spotkanie.
  • Odpowiedz
@henk: ale to ktoś musi cię poinstruować co robić? Może ja jestem dziwny, ale zawsze sam wyszukuje informacje, jeśli dotyczy to mnie i jest to dosyć istotne ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@henk nieznajomość prawa szkodzi. We wstępnym rozliczeniu podatkowym (kiedyś w formie papierowej, teraz elektronicznej) jest fajny zapis, że to obowiązkiem podatnika jest sprawdzenie poprawności danych i kwot/liczb w nich zawartych. Owszem - ting tar tid - mi też zajęło sporo czasu zrozumienie norweskiego systemu podatkowego, ale jak czegoś nie wiedziałam/nie rozumiałam to szukałam informacji na ten temat. Często odpowiedź na moje pytania znajdowałam wśród postów na Facebookowych grupach. Jeśli rzeczywiście nie ma
  • Odpowiedz
@PMV_Norway: @Szkieletor: @veganka_: chyba nie zrozumieliście sedna mojego wpisu, którym nie jest narzekanie na system podatkowy, tylko na fakt, że jak chcę się czegoś dowiedzieć, to A mówi: skontaktuj się z B, B mówi idź do C, a C mówi - sorry, nie mam czasu

Info nie jest ukryte, ani nieosiągalne, ale jak o tym wiesz, jak nie wiesz, to jak masz tego szukać? Wy od razu po
henk - @PMVNorway: @Szkieletor: @veganka: chyba nie zrozumieliście sedna mojego wpisu...

źródło: comment_1638213751EiIdHz3zRaALkfZJtK00FC.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@henk: chwila. Jak byk pisze ze możesz się dogadać z urzędem i umówić spotkanie co wyszczególnione masz pkt2.
A teraz sekret, jadąc do Norwegii przed wyjazdem na który w sumie miałem około miesiąca zrobiłem research by w miarę wiedzieć o co chodzi.
Dodatkowo jak pisałem są organizacje które pomagają, a wystarczy wpisać w Google pomoc w Norwegii i wyświetla rekordy.
Tak więc jak słusznie zauważyłeś #!$%@?łeś sprawę na samym początku.
Da
  • Odpowiedz
@henk takie czasy, że trzeba czekać na linii na połączenie. Potrzeba cierpliwości i środków na koncie :)
najlepsze jest to, że C odpowiedziałoby Ci niepoprawnie, albo kazało skontaktować się z kimś innym. Najczęściej jednak wszystko jest wyjaśnione w dokumencie, który otrzymałeś. I tam też powinno być wszystko podparte paragrafami.

Po przyjeździe dowiadywaliśmy się co i jak, bo to nasz obowiązek i leży w naszym interesie. Nikt tego za nas nie zrobił.

  • Odpowiedz
takie czasy, że trzeba czekać na linii na połączenie


@veganka_: no właśnie piszę, że się nie czeka, tylko cię rozłącza :D - dobra, koniec tematu :P
  • Odpowiedz
@henk trzeba próbować do skutku, nie dziś to jutro. Tu trzeba dużo cierpliwości.

Możesz wysłać mi ten dokument w wiadomości (zasłaniając dane oczywiście). Może uda mi się coś z niego rozszyfrować.
  • Odpowiedz
@veganka_: dziękuję za ofertę pomocy :) Jednak już wszystko wiem.

Jak się okazało. mimo, że w ubiegłym roku wystąpiłem o kartę za 2020, to w tym roku urząd wspaniałomyślnie znów przyznał mi PAYE na 2021 - teraz skapnęli się, że PAYE to jednak nie dla mnie i muszę oddać kasę ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@henk skoro stwierdzili, że będziesz rozliczany na zasadach ogólnych, to jest całkiem bez sensu, że chcą teraz od Ciebie kasę. Zostaje zapłacić i pilnować dokumentów, żeby nie chcieli drugi raz ściągnąć "niedopłaconego" podatku.
  • Odpowiedz