Wpis z mikrobloga

absurdy #norwegia - ciąg dalszy: dostałem niedawno wezwanie z urzędu skarbowego, że mam do dopłaty blisko 40 tysięcy koron podatku za 2021 (faktura ma termin do połowy grudnia) rok plus uznali, że za 2021 rok to w sumie powinienem w sumie płacić 50% podatku. jestem tu wciąż zasadniczo nowy, może nie zamówiłem jakiejś karty podatkowej, jestem też obibokiem i nie wiem nawet ile zarabiam brutto ani ile podatku tak naprawdę płacę - moja wina, ale #!$%@? z tym - chciałem się dowiedzieć co jest grane. no to:

- jadę do urzędu - wydupcaj, może i 10/10 okienek jest wolnych, bo nikogo nie ma, ale jest covid i nie przyjmujemy, proszę pogadać na czacie online z konsultantami
- gadam na czacie - przykro nam - na czacie nie możemy rozwiązywać indywidualnych problemów, bo nie mamy dostępu do baz, proszę zadzwonić na infolinię
- dzwonię - automat mówi: mamy duży ruch, spróbuj potem i się rozłącza. nie żadne tam #!$%@?, że jesteś 743 na liście - #!$%@?, spróbuj szczęścia innym razem, pip... pip... pip...

Ting Tar Tid xD
  • 18
@henk: Podatku za 2021 nikt tu jeszcze nie placi ( ͡º ͜ʖ͡º)
Zamow te karte podatkowa, bez niej beda Ci pobierac 50%- bo tak dlugo jak jej nie masz, pracodawca nie jest w stanie jej pobrac i wyliczyc rzeczywistej kwoty podatku jaki masz placic.
Twoja doplata wynika z tego, ze ksiegowi pobierali za malo podatku, skarbowka liczy 50% bo nie masz karty. To nie absurd- tak
@0Rhplus: no ale mi jakoś każą zapłacić za 2021, nie wiem czy to podatek, czy co, po prostu chcą ode mnie kasę :)

Nie mówię, że mają absurdalny system podatkowy - no bo chyba nawet jak nie zamówię tej durnej karty i będą mi zabierać 50% to chyba potem oddadzą w czerwcu przyszłego roku, ze zwrotem, nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

O absurdzie myślałem w kategorii, że
@Popularny_mis: napisałem, że nie mam nic do systemu podatkowego, jest jaki jest. sorry - nikt mnie nie uświadomił na temat kart podatkowych, nie ma bannerów na lotniskach, a pracodawcy też się jakoś nie chciało mnie o tym powinformować... na altinie też jakoś nie doszukałem się wiadomości: panie henk, nie aplikował pan jeszcze o kartę podatkową, a każdy musi, bo jak nie to będziemy panu brać 50%
@henk: Skatteetaten.no- logujesz sie swoim bankId i szukasz opcji bestil skatekort.
Przygotuj sobie info o zarobkach, konrakt i tym podobne bo bedzie pare pytan. Na pocieszenie- robisz to tylko raz, potem bedziesz dostawal co roku z automatu. Jedynie zmiany bedziesz sobie mogl wprowadzac, tylko jesli uznasz, ze jest taka potrzeba.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@henk: ja rozumiem jakby takie info było ukryte, czy w ogóle jakoś trudno osiągalne. Ale jest sporo podmiotów, które ogarniają takie rzeczy chociażby informacyjnie. W dodatku chyba w samym skatteetaten jest info po polsku. Pracodawca też spewnie pytał cie o kartę.
No i jakoś nie wierzę, że nie da się wbić do urzędu, na umówione spotkanie.
@henk nieznajomość prawa szkodzi. We wstępnym rozliczeniu podatkowym (kiedyś w formie papierowej, teraz elektronicznej) jest fajny zapis, że to obowiązkiem podatnika jest sprawdzenie poprawności danych i kwot/liczb w nich zawartych. Owszem - ting tar tid - mi też zajęło sporo czasu zrozumienie norweskiego systemu podatkowego, ale jak czegoś nie wiedziałam/nie rozumiałam to szukałam informacji na ten temat. Często odpowiedź na moje pytania znajdowałam wśród postów na Facebookowych grupach. Jeśli rzeczywiście nie ma
@PMV_Norway: @Szkieletor: @veganka_: chyba nie zrozumieliście sedna mojego wpisu, którym nie jest narzekanie na system podatkowy, tylko na fakt, że jak chcę się czegoś dowiedzieć, to A mówi: skontaktuj się z B, B mówi idź do C, a C mówi - sorry, nie mam czasu

Info nie jest ukryte, ani nieosiągalne, ale jak o tym wiesz, jak nie wiesz, to jak masz tego szukać? Wy od razu po
Pobierz henk - @PMVNorway: @Szkieletor: @veganka: chyba nie zrozumieliście sedna mojego wpisu...
źródło: comment_1638213751EiIdHz3zRaALkfZJtK00FC.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@henk: chwila. Jak byk pisze ze możesz się dogadać z urzędem i umówić spotkanie co wyszczególnione masz pkt2.
A teraz sekret, jadąc do Norwegii przed wyjazdem na który w sumie miałem około miesiąca zrobiłem research by w miarę wiedzieć o co chodzi.
Dodatkowo jak pisałem są organizacje które pomagają, a wystarczy wpisać w Google pomoc w Norwegii i wyświetla rekordy.
Tak więc jak słusznie zauważyłeś #!$%@?łeś sprawę na samym początku.
Da
@henk takie czasy, że trzeba czekać na linii na połączenie. Potrzeba cierpliwości i środków na koncie :)
najlepsze jest to, że C odpowiedziałoby Ci niepoprawnie, albo kazało skontaktować się z kimś innym. Najczęściej jednak wszystko jest wyjaśnione w dokumencie, który otrzymałeś. I tam też powinno być wszystko podparte paragrafami.

Po przyjeździe dowiadywaliśmy się co i jak, bo to nasz obowiązek i leży w naszym interesie. Nikt tego za nas nie zrobił.

takie czasy, że trzeba czekać na linii na połączenie


@veganka_: no właśnie piszę, że się nie czeka, tylko cię rozłącza :D - dobra, koniec tematu :P
@henk trzeba próbować do skutku, nie dziś to jutro. Tu trzeba dużo cierpliwości.

Możesz wysłać mi ten dokument w wiadomości (zasłaniając dane oczywiście). Może uda mi się coś z niego rozszyfrować.
@veganka_: dziękuję za ofertę pomocy :) Jednak już wszystko wiem.

Jak się okazało. mimo, że w ubiegłym roku wystąpiłem o kartę za 2020, to w tym roku urząd wspaniałomyślnie znów przyznał mi PAYE na 2021 - teraz skapnęli się, że PAYE to jednak nie dla mnie i muszę oddać kasę ¯\_(ツ)_/¯
@henk skoro stwierdzili, że będziesz rozliczany na zasadach ogólnych, to jest całkiem bez sensu, że chcą teraz od Ciebie kasę. Zostaje zapłacić i pilnować dokumentów, żeby nie chcieli drugi raz ściągnąć "niedopłaconego" podatku.