Wpis z mikrobloga

Hot take: jeśli chodzi o #inflacja, mam wrażenie, że zarówno ekipa "monetary" jak i "transitory" są w błędzie.

Monetary zdają się regularnie operować na błędnych uproszczeniach - utożsamianie QE i podaży pieniądza M1 z inflacją, ignorują fakt że inflacja bazowa jest znacznie większa i rzeczywiście supply chains grają swoją rolę, co więksi ekstremiści wróżą hiperinflację i "wielki reset" z kryptowalutami w tle.

Transitory w kontekście zakładania, że inflacja sobie na jakiś kwartał-dwa skoczy, a potem magicznie wróci na swoje miejsce, ignorując ludzkie działanie i to, że ludzie zaczną odpowiednio reagować na inflację, a skutki polityki monetarnej działają z opóźnieniem - łącznie z ludzkim działaniem, mogą się nawzajem potęgować

Oczywiście #!$%@? ze mnie nie specjalista a zarówno ja jak i nikt inny przyszłości nie przewidzi. Wiem jedno - światowy system finansowy stał się rozregulowany, za 2 lata możemy mieć stagflację jak i deflację.

BTW dzisiaj odczyt PPI w Polsce 12%. W Niemczech 18%. W USA "tylko" 8% ale stawiam, że wzrośnie. CPI (ta "oficjalna" inflacja) jest opóźnione względem PPI - tak tylko mówię, to proste działanie popytu i podaży.
#ekonomia #gielda #polska
  • 5
  • Odpowiedz
@ElMatadore: wg mnie stagflacja w Polsce, już się zaczyna jednak nie wychodzi to narazie na statystykach póki społeczeństwo ma trochę zaskórników i kredytów. Widać wyhamowania w kluczowych branżach, w których rolę odgrywają konsumenci jak automotive czy deweloperka. PKB w dużej mierze oparte jest na surowcach czy paliwach także te sektory będą podtrzymywać statystyki na w miarę dobrych poziomach, ale społeczeństwo w tym czasie będzie coraz biedniejsze przez inflację i podwyższanie stop
  • Odpowiedz
Widać wyhamowania w kluczowych branżach, w których rolę odgrywają konsumenci jak automotive


@artur_syn_tadka: przeciez wyhamowanie tam nie ma nic wspolnego z klientami, tylko z brakiem czesci. Jakby brakowalo klientow, to miejsc w kolejce na Q8 nie sprzedawanoby za 50k
  • Odpowiedz
@fortySeven: nie powiedziałem, że aktualnie to jest powodem. twierdzę, że tak będzie kiedy ludziom braknie pieniędzy na kontach przez inflację i zadłużenia, Dzisiejszy stan tych branży spowodowany brakiem komponentów poważnie pogłębia problemy zarobkowe ludzi, którzy w przyszłości mogli by napędzać ryneki, ale tego nie zrobią bo skonsumują oszczędności na podstawowe funkcje zyciowe.
  • Odpowiedz
Monetary zdają się regularnie operować na błędnych uproszczeniach - utożsamianie QE i podaży pieniądza M1 z inflacją, ignorują fakt że inflacja bazowa jest znacznie większa i rzeczywiście supply chains grają swoją rolę, co więksi ekstremiści wróżą hiperinflację i "wielki reset" z kryptowalutami w tle.


@ElMatadore: Wróżenie teraz hiperinflacji to kompletny nonsens jest. Kiedy zdarzyła się hiperinflacja która nie była powiązana z kompletnym wykolejeniem się systemu, typu zanik produkcji rzeczywistych dóbr /
  • Odpowiedz