Wpis z mikrobloga

Poprosiliście żebym wrzucała coś charakterystycznego dla Rosji, coś innego niż mamy u siebie, no i tak siedzę i dumam co może być egzotycznego w Rosji, narzekają na to samo co my, drogi dziurawe, służba zdrowia z resztą też, politycy kradną, wódka smakuje tam tak samo jak i u nas. Nagle przypomniałam sobie, że jakieś 10 lat temu zaczęłam pisać "artykuł" na temat ZATO. Niestety na tamten moment nie miałam ani czasu, ani poziomu rosyjskiego żeby zrobić to porządnie. Od tego czasu artykuł na wikipedii mocno się rozwinął i nie będę rzucać suchymi faktami, każdy może sobie przeczytać, ale co gdyby ugryźć temat od wewnątrz? Żyjemy w czasach gdzie każdy #!$%@?ów ma swoją stronę w necie z komentarzami, jakieś fora itp. chciałam zobaczyć czy życie tamtych ludzi zmieniło się, a może nadal są objęci jakimiś specjalnymi restrykcjami?

Dobra, tak po krótce. ZATO - zakrytyje administratiwno-tierritorialnyje obrazowanija; pol. zamknięta struktura administracyjno-terytorialna, określenie miasta lub osiedla o ograniczeniach w przemieszczaniu się i zamieszkaniu. Dopiero w 1992r. Jelcyn zarządził, że miasta te mogą zostać odtajnione. Z takich znanych ZATO to np. Czarnobyl, czy nasze Borne Sulinowo. Historia historią, ale nas interesuje te 38 miejscówek, które są zamknięte do tej pory (wykaz ZATO na podstawie dekretu rządu Federacji Rosyjskiej z dnia 29 sierpnia 2019 roku).

Zacznijmy od najciekawszego w razie kiedy temat okazałby się totalną klapą xD
Mieżgorje (ros. Межгорье) - to jedyne ZATO na terenie Federacji Rosyjskiej o nieustalonej podległości i przeznaczeniu. Z jawnych dokumentów nie wynika, jaki podmiot sprawuje pieczę nad Mieżgorje i z jakiego powodu miasto jest zamknięte. Choć najprawdopodobniej znajduje się tu schron wojskowy, Ministerstwo Obrony formalnie nie zarządza ZATO. To z polskiej wikipedii, natomiast rosyjska mówi, że od 2001 roku wiadomo, że budowa schronu nigdy nie została ukończona, a w 2007r. nastąpił demontaż jednego z warsztatów zakładu górniczo-hutniczego i odnotowano również wzrost bezrobocia, co miało być pośrednim dowodem na zakończenie prac budowlanych. Wyszły też pisma Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, które miały to potwierdzać.

Ogólnie było tam kilka placówek państwowych, jednostki wojskowe, jakiś departament Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji nr 103 itp. część z nich jest na pewno opuszczona. Konsekwencjami za wjazd do ZATO bez zezwolenia i przepustki grozi grzywną.

Ciekawostki:
Call of Duty: Black Ops i Call of Duty: Black Ops Cold War mają misje, które rozgrywają się na górze Jamantau. W grze Metro Exodus jeden z rozdziałów rozgrywa się w rządowym bunkrze na górze Jamantau, zamieszkałym przez kanibali udających najwyższe władze.

#ruskiwypok #rosja
Zmorka - Poprosiliście żebym wrzucała coś charakterystycznego dla Rosji, coś innego n...

źródło: comment_1637556039ids7fSG1yE3wln0lmUFt3f.jpg

Pobierz
  • 55
Wśród miejscowych krąży plotka, że Bunkier Putina jednak pod górą jest, ale to chyba jakiś urban legend, bo trafiłam na blog gościa, który po tym rejonie się szlaja i podaje dosyć sensowne argumenty przeciwko tej teorii. Przykładowo:

Jamantau nie może być bunkrem Putina z powodu swojego oddalenia. W przypadku wojny jądrowej główne uderzenie nastąpiłoby nagle, w ciągu 10-20 minut. Ucieczka ze stolicy byłaby możliwa jedynie za pomocą podziemnej sieci tuneli lub helikoptera
Zmorka - Wśród miejscowych krąży plotka, że Bunkier Putina jednak pod górą jest, ale ...

źródło: comment_1637556146rjUARbvSzYbXUyz0HuinmS.jpg

Pobierz
Jak żyją mieszkańcy Mieżgorje? Korespondent specjalny RBC-Ufa odwiedził zamknięte miasto Baszkirii.

Według najnowszych danych z Baszkortostanstat, w Mieżgorje mieszka w sumie 15 500 osób.

Z opisów można wywnioskować, że jest to w zasadzie miasto robotnicze, w 79r. do miasta zaczęli zjeżdżać budowniczy, robotnicy tunelowi, specjaliści od górnictwa - założyciele Państwowego Przedsiębiorstwa Budowlanego nr 30. Składa się z dwóch dużych dzielnic, oddalonych od siebie o 25 kilometrów - Mieżgorje Południowo-Zachodnie, dawniej znane jako
Zmorka - Jak żyją mieszkańcy Mieżgorje? Korespondent specjalny RBC-Ufa odwiedził zamk...

źródło: comment_1637556224erR6Mu1fiqM489F8xECROC.jpg

Pobierz
Biznes w Mieżgorje nie kręci się - jest tu zbyt wiele problemów i ograniczeń z powodu specjalnego reżimu. Ale że nie ma w ogóle przedsiębiorczości, nie da się powiedzieć. W mieście znajduje się supermarket "Monetka", jest oddział Sbierbanku (czujni pamiętają go z poprzedniego wpisu!) bar, mała fabryka lin i małe centrum handlowe - Dom Życia, gdzie aktywni mieszkańcy otworzyli kilka sklepów z ubraniami, sklep "Świat zeszytów" i lumpeks. Na zdjęciu jedyny sklep
Zmorka - > Biznes w Mieżgorje nie kręci się - jest tu zbyt wiele problemów i ogranicz...

źródło: comment_1637556327IyKHzoRs8PN0nIf7Sx5nQC.jpg

Pobierz
-"Kiedy będziecie tu robić zdjęcia, nie zapominajcie, że Tatły to nie całe Mieżgorje, jest jeszcze jedna jego część" - pouczył mnie pracownik wydziału bezpieczeństwa i tajemnic administracji miasta.

Oprócz szarych pudełek i ruin, są w mieście miejsca przyjemne dla oka. Na przykład, kościół ku czci Nowych Męczenników i Wyznawców Rosyjskiej Cerkwi.

Do centrum nie mogli wjechać, więc poprosili młodą, miejscową dziennikarkę Dianę Manapową o sfotografowanie sztuki.
Zmorka - > -"Kiedy będziecie tu robić zdjęcia, nie zapominajcie, że Tatły to nie całe...

źródło: comment_1637556355yCQKlYYmAFC6rowBJoMR6w.jpg

Pobierz
Czym bardziej zagłębiałam się w życie mieszkańców, tym bardziej wracałam do jednego z pierwszych zdań mojego wpisu. Podobne problemy, troski i radości. Tajemnica jeśli jakaś jest, to dla zwykłych ludzi równie tajemnicza. Przemykając po stronach tej mieścinki emocje wzbudzały głównie tematy covida, jeden wpis dotyczący zepsutej śmieciarki (a koszty opłat śmieciowych rosną, znajome?), remont drogi i naprawa kanalizacji :) Póki co uciekam spać, może jeszcze wrócę do tego tematu, bo mimo, że
Zmorka - Czym bardziej zagłębiałam się w życie mieszkańców, tym bardziej wracałam do ...

źródło: comment_1637556395Z1xqCWp9e4k1XZPDP8csXJ.jpg

Pobierz
Podobne problemy, troski i radości.


@Zmorka: Ale w sumie czego się spodziewać. Mieszkają tam od dawna to się przyzwyczaili do takich warunków życia więc gadają o przyziemnych rzeczach.
A to co jest pod górą zapewne niektórzy wiedzą ale możliwie że nie powiedzą nikomu publicznie bo może się to źle dla niego skończyć.