Wpis z mikrobloga

Elo,
Szukam wymiany doświadczeń albo szybkich korepetycji z zagadnienia temperatury parzenia w V60.

Generalnie widzę pogląd, że jasne ziarno to 94C+, Hoffmann twierdzi wręcz, żeby grzać ile fabryka dała. Mam dwie myte Kolumbie z Blenda, które może nie są najjaśniejszymi ziarnami, jakie widziałem, ale omniroast też to nie jest i moje doświadczenia z nimi są takie, że powyżej 92 stopni robią się gorzkie a nie mielę znowu tak drobno, żeby mielenie samo z siebie było na granicy przeparzenia.

Tutaj wchodzą ciekawe niuanse, bo reddit już nie jest taki kategoryczny w kwestii temperatury, skłaniając się w stronę "to zależy", dodatkowo jest tam dużo dyskusji o tym, że plastikowe v60 ma inną charakterystykę cieplną, niż ceramiczne i szklane, w których materiał pochłania dużo temperatury i w nim faktycznie operowanie wrzątkiem ma mniej sensu, bo temperatura zalanej papki i tak jest wyższa (a tego Hoffman nie rozróżnia już).

Macie z tym jakieś doświadczenia / wnioski / sugestie?
Staram się trochę poprawić technikę, bo szkoda kawy na meh-zaparzanie, przelałem ze trzy litry kawy i w sumie dalej błądzę po omacku w kwestii techniki/mielenia/temperatury. Na razie uzyskałem zadowalający napar, ale mam wrażenie, że zwiększenie ekstrakcji drobniejszym mieleniem albo podniesieniem temperatury daje już gorycz a nie pełnię smaku, do której nie wiem jak dojść, xD

#kawa
  • 12
@Warzywo: kiedyś się skupiałem jak Hoffman doradzał, obecnie robię na oko. Nawet wagi już nie używam. Problem jest taki że są kawy które tego nie lubią, a są też takie które ciężko spartolić.

Mam plastikowe v60 (czerwone bo szybciej się parzy:P) i jakiś czajnik z szyjką.

Moja super technika to:
- zmoczenie filtra
- 1-2 pełne młynki Xeoleo 45 z kawą na około 17 klików (+-3 w zależności od kawy)
-
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Warzywo: spróbuj raz z 100C i z 94C i zobacz czy rozróżnisz jednoznacznie w smaku, moim zdaniem nie. lepiej się skupić na mieleniu, dozie i sposobie zalewania. tutaj każdy jest w stanie poczuc różnicę
@Warzywo: ustaw się na testy z SAGE , masz możliwość zrobienia wszystkiego ręcznie, zapisania ustawień na automacie dla danej kawy i będziesz wiedział co możesz osiągnąć
wiem że ciśnieniowo ale sam fakt wielu możliwości ......( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Warzywo: Idealna kawa nie istnieje. A to o czym piszesz jest szalenie trudne bo musisz być świadomy sensorycznie i mieć sporo doświadczenia. Może ci pomoc „technika” tds i inne cudowne parametry. Ale to co na końcu każdy może przyznać „to Tobie ma smakować”. A może się o zgrozo okazać że lubisz kawy poza standardowym zakresem. To jak ze słuchem albo słyszysz albo nie. Szkolenia, aromaty cuppingi i picie kawy. Pomaga zasada
@Sl_w_k_1: A jak zmielisz na 10kliku i na 20kliku po 6g kawy zalejesz obie 100c 100ml i po 4min spróbujesz to różnica będzie na pewno i im więcej będziesz „porównywał” tym bardziej subtelne różnice będziesz wstanie wyczuć. To tak jak różni się sok od wody. (Dość proste) i sok pomarańczowy od mandarynkowego. (Trudne) i pomarańczowy od pomarańczowego (bardzo trudne). W kawach każdy odróżnić powinien Kenię od Brazylii ale kwestie klików i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sokol1990: jak babcie kocham próbowałem. Kupiłem pakiet startowy hayb-a i nic.
Tzn nie byłem w stanie rozróżnić 10 od 20 klików.
Rodzaj kawy już było trochę lepiej ale bez szału.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sl_w_k_1: tak. zależnie od sposoby parzenia jest to bardziej lub mniej wyczuwalne. ino to też zależy od skoku gwintu na młynku. ale na moim na niektórych kawach typu 2/3 kliki mogą przedłużyć nawet parzenie o minute albo więcej co da się wyczuć
O kurde, nie spodziewałem się tylu odpowiedzi i to natychmiast, dzięki xD

@wacek_1984: Hehe, no właśnie ja chyba wyruszyłem w odwrotną drogę, bo miałem niedosyt, że często wychodzi mi kawa o smaku kawy, co można osiągnąć za 1/3 tej ceny a speciality ma jednak znacznie szerszy bukiet do zaoferowania, o powtarzalności nie mówiąc. Nawet przez Twoje wpisy zacząłem trochę drobniej mielić, bo raczej trzymałem się +/- 20, ale wczoraj wyczytałem, że
@Warzywo: To myśle clever switch albo gabi. Clever najbardziej powinien ci pomoc w możliwe powtarzalnej super kawie. Lejesz wodę, wsypujesz kawę, czekasz i przelewasz. Trudno popsuć, cena znośna (idą święta) woda to podstawa primavera kryształ (lidl) lub żywiecki i tylko dobra kawa. Nawet mielona w palarni może wypadać znacznie lepiej niż ta w domu.

https://youtu.be/RpOdennxP24
@wacek_1984: Przypuszczam, że mamy tę samą wersję, bo tak na logikę/smak to jest ten zakres; Mój mimowolny reaserch wskazuje, że istniała wersja z szerokim gwintem, gdzie faktycznie całą regulacją był 1 obrót (i ta jest do dzisiaj reklamowana w oficjalnym sklepie, żeby było śmieszniej) i powyżej 12-13 klika leciał gruz, wersja z sensowniejszą regulacją, gdzie żarna się dotykają na pierwszych trzech stopniach a alternatywy wypadają od 15 klików w górę, te