Wpis z mikrobloga

Od ponad roku słucham sobie różnych techno setów, gdzie Pan/Pani DJ miksuje muzykę - czasem na żywo, czasem gdzieś w plenerze w ładnym miejscu. Ogólnie fajnie się takiej muzyki słucha (a czasem jest nawet na co popatrzeć ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).

Ale to co mnie zastanawia - co ci DJe tam pstrykają, kręcą, miksują? Domyślam się, że w sporej mierze chodzi o przejście z kawałka na kawałek, ale czasem widzę, że DJ coś gmyra, a ja nie słyszę różnicy. Czy może ktoś wytłumaczyć zielonemu człowiekowi, jak wygląda praca DJa?

Pozdrawiam serdecznie i życzę cieplutkiej środy ()

PS. Miss Monique dla zwrócenia uwagi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#muzykaelektroniczna #techno #trance #dj
SuperStefan - Od ponad roku słucham sobie różnych techno setów, gdzie Pan/Pani DJ mik...
  • 21
@SuperStefan Jeśli nie słyszysz żadnej wyraźnej różnicy, kiedy DJ coś robi, to są dwie możliwości: albo robi to naprawdę dobrze i rezultat brzmi, jakby był częścią granego kawałka. Albo chwyta gałki tylko po to, żeby coś się działo i nie stał bez ruchu. :)

Equalizer, głośność obu granych kanałów, efekty. Cała aktywność zazwyczaj sprowadza się do tych właśnie rzeczy. I tak jak piszesz, głównym celem jest zadbanie o płynność przejść. W czasach
Tak jak pisze @Borys125, często też to, co robi, jest tylko na słuchawkach DJa - takie przygotowywanie się, sprawdzanie, dopasowywanie zanim "wpuści" się nowy kawałek. Współczesne kontrolery też mają gałki odpowiadające za szukanie utworów, ładowanie ich, przeskakiwanie do pożądanego miejsca. Więc to też może sprawiać wrażenie, że DJ coś kręci, a niczego nie słychać. Kiedyś było widać, kiedy wyciąga płytę i układa ją na gramofonie, a potem przesuwa igłę. :)
https://youtu.be/SocOQlmFAiw

Tutaj z pierwszej osoby jak to działa przy winylach - łatwiej jest sobie zobrazować.

Najpierw leci sobie kawałek z lewego deka, drugi jest wyciszony i odsłuchiwany w słuchawkach. Widać to po dwóch pionowych suwakach (facetach) na mikserze. Cztery świecące guziczki po lewej stronie miksera najpewniej załączają jakieś efekty, bo zreszta słychać subtelnie jak DJ się nimi bawi. Nad pionowymi faderami na mikserze są sekcje korektora graficznego dla prawego i lewego kanału
@Heady1991: A ja to lubię w sumie, poniekąd to mój muzyczny kształtuje. BPM można suwakami zmieniać, tak samo jak niskie, srednie i wysokie tony. Ja mam tani kontroler Pioneer DDJ 200 i posiada wszystkie te funkcje łącznie z zapętleniami. Jego minus, to brak wbudowanej karty dźwiękowej. Ale bardzo na plus, to możliwość podłączenia do powerbanka i obsługa WeDJ przez bluetooth z telefonu albo tabletu
@SuperStefan: Pozdro techno ! (