Wpis z mikrobloga

http://wawalove.pl/New-York-Times-zrobil-filmik-o-warszawskich-hipsterach-WIDEO-a11650

Jak można się określić hipsterem? Zawsze mnie to śmieszyło. Dla mnie hipsterstwo to finalny produkt nowoczesności. Hipsterstwo to pierwsza fala post-subkultury. Bycie hipsterem dla mnie ma charakter performatywny, a nie stały z narzuconymi ramami subkultury. Dlatego każda dyskusja nad "byciem hipsterem" jest bezsensowna. Dotyczy to również tego powiedzenia "hipsterstwo nie istnieje, ponieważ jest zbyt mainstreamowe". Wyrażanie takich opinii świadczy o braku holistycznego spojrzenia i krytycznej oceny kultury.

#hipsterstwo
  • 9
@staa: Wyjaśniłem dlaczego. Hipsterstwo nie może odnaleźć się w założeniach subkulturalnych, istnieje na zupełnie innych zasadach. Tak, jest dzieckiem post-modernizmu i stąd ta nazwa.
@masej: Ja tego nie widzę. Subkultura hipsterów jest wyraźnie różna od innych, ale nie bardziej niż inne między sobą. Nazywanie tego post- subkulturą, podobnie jak postmodernizmu postmodernizmem sugeruje, że jest to coś wyjątkowego, jakaś ostateczna, idealna forma. A to nieprawda, takie wrażenie wynika wyłącznie z braku perspektywy czasowej. Post- postmodernizm nada bardziej adekwatne nazwy.

Z resztą rozwodzenie się nad zwykłą nazwą nie ma większego sensu
@staa: Dlaczego postmodernizm ma być ostateczną formą? Jest pewną epoką, którą charakteryzują określone wzorce lub ich brak. Tak samo w przypadku hipsterstwa, kiedy jest ono inne niż każda subkultura w historii. Poza tym dodam ponownie ważną cechę: performatywność. To ona jest głównym czynnikiem klasyfikującym hipsterstwo do czegoś nowego, przeciwstawnego niż inne subkultury. Jest to zupełnie inne ujęcie terminu, redefinicja zmieniająca właściwości (sub)kulturalne.
@staa: inne subkultury spełniają się poprzez wypełnianie założeń danej subkultury, a hipsterzy wypełniają ją performatywnie czyli cały czas ją tworzą nie dając się zamknąć w pewien schemat.
@masej: Nie wykluczam możliwości, że czegoś nie wiem albo jestem za głupi… ale jak dla mnie to samo można powiedzieć o dowolnej innej subkulturze. Ewentualnie wracamy do faktu porównywania historycznych subkultur z jedną ciągle jeszcze żywą.

Chcesz powiedzieć, że nie da się wskazać granicy „hipsterstwa”? Czyli że można należeć do subkultury ale o tym nie wiedzieć… albo być hipsterem ale robić to źle?
@staa: Bycie hipsterem to nie jest wypełnianie założeń subkultury jak to jest w przypadku punków, ale ciągła ich modyfikacja, tworzenie, płynność - cecha charakterystyczna dla świata post-modernistycznego.
@masej: Chyba mniej więcej rozumiem co masz na myśli, jednak wygląda mi to na teoretyczne, jeśli nie czysto akademickie rozróżnienie. W gruncie rzeczy elementy charakteryzujące grupy kontestacyjne czy kontrkulturowe są tak samo łatwe do znalezienia u hipsterów jak i u innych. Jest jakiś punkt wyjścia, a potem już wszystko jedno czy realizujemy jakiś wspólny program, czy stawiamy na indywidualność – ostatecznie wiadomo kto jest hipsterem, a kto nie