Wpis z mikrobloga

Hej #dzicyzapylacze
Dzisiaj opowiem Wam o makatce zbójnicy. To bardzo barwna pszczoła. Samiec to rozbójnik i zawadiaka ze skłonnościami do romansów, którego terytorializm i zachowanie daje duże pole do ciekawych obserwacji tego gatunku. Ze względu na znaczną ekspansję na terytorium rodzimym i nierodzimym gatunek ten nazywany jest najszerzej rozpowszechnioną dziką pszczołą.
Należy do mojej ulubionej rodziny miesierkowatych (Megachilidae) i do budowy gniazda używa różnych materiałów. Tu całość: https://dzicyzapylacze.pl/anthidium-manicatum-makatka-zbojnica/
Skrót tradycyjnie w komentarzu.
Opisana pszczoła: 31/450.
---
W Polsce mamy ponad 450 gatunków dzikich pszczół. Zaskakują one różnorodnym sposobem gniazdowania: w ziemi, otworach drewnie, starych pędach, muszlach, na kamieniach, pod kamieniami… Część dzikich pszczół do budowy gniazda korzysta z różnorodnych materiałów, jak kamienie, piasek, żywica, papka roślinna, płatki kwiatów, kutner roślinny czy liście.

Lista gatunków pszczół dotychczas opisanych:
https://dzicyzapylacze.pl/dzikie-pszczoly-polski/

#pszczoly #owady #przyroda #gruparatowaniapoziomu #zwierzeta #ciekawostki
M.....e - Hej #dzicyzapylacze
Dzisiaj opowiem Wam o makatce zbójnicy. To bardzo barw...

źródło: comment_1636808503ecvDlaQjYNMScDQ6JZy0Tn.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
Żeby zaprosić makatki do ogrodu, warto posiać takie rośliny, jak np. komonica zwyczajna, cieciorka pstra, lucerna, różne gatunki czyśćców, szałwia muszkatołowa, naparstnice.
O naparstnicy wełnistej, jako roślinie dla makatek, możecie poczytać tutaj: https://dzicyzapylacze.pl/naparstnica-welnista-digitalis-lanata-ehrh/ Artykuł napisała @Tulkandra, która prowadzi na Dzikich zapylaczach dział Rośliny przyjazne pszczołom.
Poniższe zdjęcie, które załączyłam jest wyjątkowo nie jest moje, jest Jej autorstwa.
M.....e - Żeby zaprosić makatki do ogrodu, warto posiać takie rośliny, jak np. komoni...

źródło: comment_1636808668udr7vefkpgBHkYmSZ7tSuV.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
jestem. Wróciłem po banie i obserwowałem twój content cały czas. Kawał dobrej roboty ( )

@Afrobiker: No właśnie tak czułam, że ktoś mnie cały czas obserwuje nielegalnie bez plusów ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Witaj po pobycie na wygnaniu :)
Dzięki za miłe słowa.
  • Odpowiedz
Dzięki makatkom każdy może się poczuć niemalże specjalista od dzikusów, tzn. dzikich pszczół. Bo łatwo je rozpoznać i są często gośćmi w ogrodach. Bo baaaardzo lubią nasze ogrodowe rośliny: naparstnice, czyściec wełnisty, serdecznik, glowienke wielkokwiatowai można ja dość łatwo zaobserwować. A jej harce wokół roślin są tez dość zauważalne i spektakularne.
  • Odpowiedz
@Megachilidae:

Zarówno samce, jak i samice są bardzo rozwiązłe i mogą kopulować wielokrotnie przez całe swoje życie. Samica może przyjmować samców jednego po drugim w odstępie kilkudziesięciu sekund. Jeden samiec może kopulować cztery razy w ciągu pięciu minut!

( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz
@thority: Według różnych badaczy pojedynczy samiec może kopulować 48 razy w ciągu pięciu godzin lub 38 razy w ciągu czterech godzin. Zresztą obserwując makatki w ogrodzie samemu można zaobserwować ich skłonności do romansów.

To szeroko rozprzestrzeniona pszczoła, która lubi bytować w ogródkach przydomowych, stąd nie jest trudno o jej obecność. Oczywiście, gdy ma się odpowiednie rośliny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 2
@thority Samce makatki mają takie ułatwienie, że samice mogą również kopulować wielokrotnie (nie u wszystkich pszczół tak jest).
Zbadano, że większe prawdopodobieństwo na potomstwo ma ostatni kopulujący samiec. Stąd u samców prawdopodobnie jest ta terytorialność i pilnowanie kęp kwiatów dla samicy, a także agresja w stosunku do innych samców i pszczół.
To niezwykle ciekawa pszczoła :))
  • Odpowiedz