Wpis z mikrobloga

Mireczki zapłaciłem ostatnią ratę leasingu i został sam wykup. Plan był taki, żeby wykup (500 zł) był na osobę prywatną (leasing na działalnośc był, odliczany 50% vat) czyli na mnie i potem od razu procedura darowizny na ojca żeby zdążyć w tym roku bez podatków (osoba prywatna).
Pytanie czy żeby pominąć zabawę z darowizną, mógłbym zrobić teraz cesję na ojca i on by mógł wykupić na siebie? Da się tak? Czy w tym przypadku będzie jakaś dodatkowa opłata z którejś ze stron?

Wołam @OptiFinance ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#leasing #podatki #firma
  • 3
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@nick230: nie da się, bo wykup po cenie Wartości Końcowej przysługuje tylko leasingobiorcy, a w przypadku wykupu na osobę trzecią transakcja musi być na wartość rynkową. W dodatku cesją najczęściej jest możliwa 3 lub 6 miesięcy przed końcem umowy (nie wiem gdzie masz finansowanie) i do tego musisz wystawić FV na odstępne. Wykup na siebie, FV wykupu nie wrzucasz w koszta, robisz darowiznę na grupie 0, obdarowany czeka 6 miesięcy ze
@OptiFinance: Przepraszam że pytam, ale chciałbym sprecyzować.
Co to jest wykup na osobę prywatną?
1. Czy procedura płacenia symbolicznej kwoty jako wartość końcowa i nie księgowanie tej faktury.
2. Czy umożliwienie opłacenia ostatniej faktury osobie trzeciej i ona staje się właścicielem

Do tej pory myślałem że 1. to się nazywa właśnie wykup prywatny. Czy w sytuacji 1. trzeba robić darowiznę, czy po 6 miesiącach można sprzedać osobie trzeciej bez podatków?( dochodowy
@zibizz1: Oczywiście 1. I nie ma znaczenia czy FV jest na NIP czy na PESEL. Liczy się fakt jej księgowania. Nowy Ład, dokładnie Art.51 precyzuje, że nowe przepisy mają zastosowanie dla transakcji po 1 stycznia. Zatem przedsiębiorcy, którzy otrzymali FV wykup z leasingu przed końcem roku będą mieli prawo do sprzedaży auta na starych zasadach. Tzn. po nie rozliczaniu tej FV i odczekaniu pełnych 6 miesięcy, sprzedaż bez PIT i VAT.