Wpis z mikrobloga

Zaraz mnie szlag jasny trafi, już od dwóch godzin próbuje połączyć ze sobą dwa paski ledow. Ale lutowanie to mi w ogóle nie wychodzi. Niestety dwie lewe ręce mam do tego typu zadań. Za mało tam miejsca. Koniec końców wyszło tak, że cały czas skracam ta taśmę bo nie wychodzi, i z dziesięciu metrów zostało już 8. :-)
Jest tu ktoś z #sosnowiec #katowice #dabrowagornicza kto umie lutować? Place w alkoholu :-)
patryk747 - Zaraz mnie szlag jasny trafi, już od dwóch godzin próbuje połączyć ze sob...

źródło: comment_1636508165WohaQqt1wgOQzIibpipW6c.jpg

Pobierz
  • 19
@shalisek
@patrolez
@epll
Najgorsze jest to, że ja nigdy nic nie lutowałem. Wydawało mi się że to jest mega proste - rozgrzewam kikuta, biorę cynę i pyk zrobione. A okazało się że tylko mi się wydawało, a to nie jest takie hop siup.
Kalafonię mam, ale czy jest dobra o to jest pytanie. Jest raczej ciałem stałym kruszy nie na małe kamyczki. Nie używałem jej.
Poza tym wydaje mi się że lutownica
patryk747 - @shalisek 
@patrolez 
@epll 
Najgorsze jest to, że ja nigdy nic nie lutow...

źródło: comment_1636513782KSqBYoUKdM4vLdFK6y29nQ.jpg

Pobierz
@patryk747: wszystko jest OK. Kalafonia to żywica sosnowa (prawie bursztyn), a topniki w formie płynnej, polegają na dodaniu dodatków i rozpuszczeniu, więc płynne topniki daleko nie stają od kryształowej kalafoni.

Teraz zmiękcz kawałek kalafonii – do takiej konsystencji toffi albo gluta – pod wpływem temperatury i takie zmiękczone coś nanieś na obydwa styki do zlutowania (wymaga, aby grot nie był na pełnej urwie nagrzany, bo od razu ugotujesz ją, a to
@patryk747: A no i styki wysmarowane w kalafonii są twoim celem rozgrzewania, a nie cyna. Cynę przykładasz do rozgrzanego elementu, a nie do grota.

Pytanie też, czy masz cynę o średnicy do spawania rur miedzianych, czy taką około lub poniżej milimetra do elektroniki, bo taką cieńszą byłoby chyba łatwiej.

Na filmie masz, że jeszcze możesz wykruszony kryształek przenieść na styk.
patrolez - @patryk747: A no i styki wysmarowane w kalafonii są twoim celem rozgrzewan...
@patryk747 dwie rady, kup pastę lutowniczą, bardzo pomaga

Druga rzecz, jeśli zdaża Ci się wyjąć lutownicę nawet kilka razy w roku to ten spadek jak najszybciej wymień, już za 40zł kupisz coś Ci będzie się sprawdzać dużo lepiej i będziesz mieć zestaw różnych grotów. Za 70-100zł już złapiesz jakieś stacje lutownicze z regulacją temperatury.

Uwierz mi że warto, nagle się okaże że lutowanie jest dużo łatwiejsze :)
emesc - @patryk747 dwie rady, kup pastę lutowniczą, bardzo pomaga

Druga rzecz, jeśli...

źródło: comment_1636528279DRBIgiRaAughPgqc0RA2g2.jpg

Pobierz