Wpis z mikrobloga

Załóżmy, że chciałbym połączyć za pomocą SPI mcu zasialny 5 V i moduł zasilany 3,3 V. Piny SPI tego modułu wg datasheet'u są "5 Volt tolerant".

Co to oznacza? Czy można zrobić takie połączenie bez konwertera poziomów logicznych? Jaki będzie to miało wpływ na jakość sygnału?

#elektronika #mikrokontrolery
  • 6
@Kafau: to oznacza, że piny SPI tolerują sygnały 5V czyli tak samo zinterpretują sygnał wysoki 3.3V jak 5V

Czy można zrobić takie połączenie bez konwertera poziomów logicznych?


jeśli chcesz sterować sygnałem 5V to można

Jaki będzie to miało wpływ na jakość sygnału?


pomijalny, przy SPI nie rozważa się raczej jakości sygnału, przynajmniej na niskich odległościach takich jakie masz zamiar stosować
@Loperamid: dziękuję. Ale mam jeszcze takie pytanie, bo chcę to dobrze zrozumieć: spi jest transmisją dwustronną, czy w takim razie układ 3.3 będzie wysyłał dane przy stanie wysokim 3.3 v (linia miso)? I czy wtedy mcu poprawnie to zinterpretuje? Czy też może i na linii mosi i na linii miso stan wysoki będzie miał 5 v? Mam nadzieję że nie pogmatwałem za mocno
@Kafau: Dobre pytanie. Linia MISO będzie miała 3.3V w stanie wysokim, więc zależy od MCU jak to zinterpretuje. W najgorszym przypadku będziesz mógł tylko wysyłać dane do slave'. Najlepiej sprawdzić eksperymentalnie i ewentualnie zrobić tylko shifter 3.3->5V w stronę slave->master (ale pewnie zadziała i na 3.3V).