Wpis z mikrobloga

@lilitch123 VAT wg daty wystawienia to wyjątek przy niektórych usługach
@dupa_karuzela zależy jaka to sprzedaż, ogólna zasada jest taka, że do VAT dajemy w miesiącu daty dostawy towarów/wykonania usługi, więc jeżeli to nie jest jakiś wyjątek, to w tym przypadku do VAT w październiku
  • Odpowiedz
do vat interesuje Cię data wystawienia faktury


@lilitch123: trzeba jeszcze pamiętać że data dostarczenia faktury też ma znaczenie i jeśli jest w innym miesiącu niż data wystawienia to do VAT wg daty dostarczenia
  • Odpowiedz
@klepie-biede: @ekonobrocka: Nie wiem o czym mówicie. Prowadziłem swego czasu PKPiR w dużym korpo i normalnie gdy się przyuczałem to mi księgowe z dużym stażem powtarzały, że liczy się data wystawienia i w takiej też wchodzi do książki. One zresztą też tak księgowały. Gdy się pojawia w kolejnym miesiącu faktura z poprzedniego okresu, to wówczas trzeba ją włączyć do danego okresu i przenumerować książkę. Pomijam fakt, że na PKPiR miałem
  • Odpowiedz
@lilitch123

Art.  19a.  ustawy o VAT

1. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 1b, 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20, art. 21 ust. 1 i art. 138f.

VAT wg daty wystawienia masz np. przy sprzedaży mediów, leasingu, najmu, ochrony itp., ale to są wyjątki. Ogólna zasada mówi, że VAT idzie wg daty dostawy towarów/świadczenia usług.
  • Odpowiedz
@dupa_karuzela do vat interesuje Cię data wystawienia faktury. Jeżeli masz usługę sprzedaży z datą wystawienia na listopad to powinna iść do VAT w listopadzie.


@lilitch123: ja #!$%@? jakie raczysko (_ )

księgowe z dużym stażem powtarzały, że liczy się data wystawienia i w takiej też wchodzi do książki. One zresztą też tak księgowały.


@lilitch123: to mój ulubiony argument - bo tak starsza koleżanka mnie nauczyła
  • Odpowiedz
@dupa_karuzela: A to jest faktura sprzedaży czy zakupu? Fakturę sprzedaży wprowadzasz po dacie sprzedaży, fakturę zakupu ujmujesz po dacie, w której do Ciebie wpłynęła. Jeżeli faktura zakupu jest wystawiona w listopadzie, a datę sprzedaży ka październik, to do rejestru VAT wrzucasz to do listopada, bo nie mogła Ci faktura szybciej wpłynąć niż jest wystawiona
  • Odpowiedz
@karollq no znam się bo jestem księgowym w korpo i faktury kosztowe na pkpir wprowadzane są z datą wystawienia faktury. Biegły był, kierowniczka analizuje i nie było żadnych zastrzeżeń. Pozdrawiam
  • Odpowiedz
@lilitch123: czyli znasz się, bo ktoś Ci tak powiedział, a nie dlatego że znasz przepisy? Artykuł 86 ustawy o VAT mówi powstaje prawo do obniżenia podatku, w momencie, w którym obowiązek podatkowy powstaje u sprzedawcy, jednak nie wcześniej niż otrzymasz fakturę
  • Odpowiedz
@karollq czyli jest to data wystawienia faktury. Obowiązek podatkowy u sprzedającego np. 31.10 będzie w październiku. Jeśli wystawienie takiej faktury będzie z datą np. 07.11 to koszty po drugiej stronie zostaną ujęte w miesiącu listopadzie. Lub kolejnych 2 miesiącach bo prawo do odliczenia VAT z faktury wystąpi w msc powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy (czyli data sprzedaży) lub w jednym z kolejnych trzech okresów rozliczeniowych.

Może się nie rozumiemy w jakiejś kwestii
  • Odpowiedz
@lilitch123: Jeżeli sprzedawca wystawi 15 października fakturę z datą sprzedaży 30 wrzesień , a do Twojej firmy wypłynie ona w listopadzie, to prawo do obniżenia podatku VAT nabywasz najwcześniej w listopadzie. Obowiązek podatkowy w podatku dochodowym powstaje w innym momencie niz w VAT.
  • Odpowiedz