Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace

Tak jak przewidywałem - 12700k to super propozycja dla graczy bo tańsze od 12900k a róznice w wydajności w grach znikome. Różnice są nawet mniejsze nić sądziłem.
No nie powiem fajna a nowa architektura Intela. Jednak to pierwsza wersja tej architektury imho na prawdziwe łakocie imho musimy poczekać na co najmniej 13 gen. Myślę, że 12 gen będzie krótką "próbną" generacją i Intel stosunkowo szybko puści bardziej dojrzalszą 13.
Variv - #pcmasterrace 

Tak jak przewidywałem - 12700k to super propozycja dla grac...
  • 7
@Variv: Niby Intele są szybsze w grach i zastosowaniach jednowątkowych od Ryzenów z tej samej półki cenowej - co jest bardzo dobre - ale z drugiej strony, zwróć uwagę na pobór energii.
Zużywają prawie dwukrotnie więcej energii gdy to robią od Ryzenów.

Fajnie, że coś zaczyna się dziać ale to nie jest jeszcze architektura, która zostanie z nami na dłużej (nie mówie o big.LITTLE bo ta zostanie, ale o Alder Lake)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Variv: mnie ciekawi dlaczego nie dali pcie 5.0 w postaci m2, tzn dali, tylko asus dal w modelach od 3k zł w górę....

W ogóle reklamują pcie 5 jak nie wiadomo co, a dają to w tylko jednym porcie na gpu, gdzie mało która normalna karta ogarnie 4.0
@Hektorrr: No spokojnie architektura musi dojrzeć. Zen 1 to tez przecież była padaka ale rozpoczęła ważny rozdział z rozwoju CPU. Późniejsze ulepszenia Zen 2 czy Zen 3 to już w ogóle są cud miód i orzeszki. Tutaj będzie podobnie.

@SanFable: To już raczej chyba kwestia producentów płyt głównych a nie samego Intela. Oferta płyt będzie się z czasem zwiększać zapewne. Jednak obecnie i tak PCIE 5 nie daje realnie przewagi
@Variv: Ty tak na serio? Jeden mocny rdzeń tego nowego 12900k pobiera więcej prądu, niż cały M1 MAX, do którego intel się porównuje z wydajnością. Ryzen 9 5950x ma porównywalną wydajność do tego 12900k, ale zużywa realnie ok. 100W, a nie 250W.
Intel jest w maksimum lokalnym rozwoju architektury i nic nie zapowiada zmiany.
@Variv: Ile nm musieliby zejść w procesie technologicznym, aby zejść z 250W na 100W? IPC rosną w pojedynczych procentach na generację, architekturę już zmienili i nie zmniejszyło to zużycia prądu. Bardzo liczyłem, że intel wyjdzie na tarczy, niestety, nie wyszło.