Wpis z mikrobloga

Policzylem dzisiaj w pracy jak się nudzilem jak kształtuje się rata kredytu na 25 lat w zależności od oprocentowania i wielkości kredytu.

1. Powiedzmy że średnie oprocentowanie przed podwyżkami wynosiło koło 3% (wibor plus marża) więc po osatanich podwyżkach skoczy do 4%. Rata wzrośnie wtedy 11%.
2. Kontrakty terminowe FRA na 9-12m oceniają poziom stóp procentowych na 3-3.5% w Polsce. Więc powiedzmy że całkowite oprocentowanie wzorśnie z 3% do 6% więc rata kredutu hipotecznego wzrośnie wtedy o 36%.

Czy spowoduje to ostudzenie rynku nieruchomości. Nie wiem. Nie wiem nawet czy stopy będę na takim poziomie na jakim prognozuje to rynek. Ale może przynajmniej ostudzi to popyt inwestycyjny jak okarze sie, że zwykłą lokata ma większą stopę zwrotu niż mieszkania inwestycyjne.

#kredythipoteczny
#nieruchomosci
#stopa procentowa
lecho182 - Policzylem dzisiaj w pracy jak się nudzilem jak kształtuje się rata kredyt...

źródło: comment_1636149799WvlIO5r96ixQTgy8qA1LJJ.jpg

Pobierz
  • 9
@pastibox: to jaki będzie miał problem powiedz mi? ( ͡° ͜ʖ ͡°) zamiast płacić 2300zł rat, będzie płacić 5500zł. Chyba, że chcesz mi powiedzieć, że na ratę 2300zł decydują się ludzie zarabiający 5000zł ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)
@pastibox: jak masz ratę równą to tak, ale przy malejącej kapitał zawsze masz taki sam i rata maleje z czasem (ludzie biorą równą ratkę, bo większą zdolność mają, ale nie wiedzą że są dodatkowo ruchani przez bank)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@TheDzions: Masz rację. I teraz każdy patrzy jak przy wzroście stóp wzrośnie rata, a ona tak jak na załączonym przeze mnie obrazku nie rośnie aż tak jak odsetki płacone w pierwszym okresie. Ludzie zwyczajnie zaczynając wynajmować od banku, a tak chcieli nie spłacać kredytu Januszowi. Teraz będą dymani przez bank.