Wpis z mikrobloga

Cześć, inwestujące mirki, przymierzam się do startu z inwestowaniem i chciałbym na początek kwotę powiedzmy 10 000 PLN rozdzielić na 2 ETFy. Platforma której będę używał to XTB. Mam tu parę pytań:

Z tego co przez ostatnie dni obserwuję to prawie wszystko z USA jest na szczytach i bije rekordy i nie wiem czy to dobry czas na kupowanie bo nie chcę na start się zrazić i kupić na górce gdzie po chwili będzie szło w dół ( ͡º ͜ʖ͡º) wiem, że długoterminowo i tak prawdopodobnie odbije, ale jednak lepiej się zaczyna przy zielonym kolorze.

Jakie etfy polecacie dla takiej kwoty (dostępne na XTB i akumulujące)?
Myślałem o czymś z S&P500,
iShares Core MSCI World UCITS ETF (Acc EUR)
Lyxor MSCI Emerging Markets UCITS ETF (Acc EUR)

Na co zwrócić uwagę?

Mam konto w PLN, EUR, USD, podane etfy są w EUR więc chcąc uniknąć przewalutowania u XTB chcę wymienić PLN na EUR w kantorze ing lub revolucie i przelać EUR na rachunek EUR w XTB - chyba najmniej tak stracę?

Pytanie czy ktoś przelewał z Revolta na XTB i ile taki przelew idzie? Bo pewnie instant SEPA w tym przypadku nie działa?

Dzięki z góry i powodzenia.

#etf #inwestycje #gielda
  • 26
  • Odpowiedz
Na co zwrócić uwagę?


@germi: Jak najniższe opłaty i akumulacyjność.

Mam konto w PLN, EUR, USD, podane etfy są w EUR więc chcąc uniknąć przewalutowania u XTB chcę wymienić PLN na EUR w kantorze ing lub revolucie i przelać EUR na rachunek EUR w XTB - chyba najmniej tak stracę?


Obczaj sobię Aion Bank - mają przewalutowanie po kursie bankowym.
  • Odpowiedz
@germi: Nie mam zastrzeżeń co do Twojego planu. Najlepiej ETF akumulatycjny z topki AUM. Te największe zazwyczaj mają niskie koszty.

Co do przelewów na XTB, to ja robiłem dokładnie tak jak napisałeś, czyli najpierw przelew PLN na Revolut, przewalutowanie i potem przelew na XTB. Warto zwrócić uwagę na to, że jeśli potrzebujemy inną walutę niż PLN, czy EUR (np. USD, czy GBP), to będziemy musieli wykonać przelew SWIFT, który zazwyczaj
  • Odpowiedz
@SmutnoMi: w USA ath masz średnio co tydzień, wiec ja bym się tym za bardzo nie sugerował. Dynamika tych wzrostów z kolei faktycznie jest powyżej średniej i pewnie lepiej byłoby poczekać. Ale wiesz co? Ja tak czekałem i czekałem przed covidem aż się nie doczekałem i załadowałem się w styczniu przed samą pandemią ( ͡° ͜ʖ ͡°) miesiąc później -50%. A dziś potężny wzrost i jedyne
  • Odpowiedz
@germi: Jeśli inwestujesz na krótki termin to odpuść sobie rynki akcyjne, jeśli na długi to nie ma większego znaczenia czy jest wszystko na szczytach. Jest np BETA ETF S&P 500 w PLN, nie trzeba kupować waluty.
  • Odpowiedz
@germi: Czytam poradnik o xtb i tam jest napisane: "Za przelew z systemu PayPal oraz BlueCash nie jest pobierana opłata".
Czy na pewno nie ma prowizji od wpłaty przez revolut?
  • Odpowiedz