Wpis z mikrobloga

Właśnie rozmawiałem z kierownikiem z jednej firmy IT. Większość osób chce od nowego roku mieć umowy o prace przez nowy ład ale jednocześnie z wyrównaniem wynagrodzenia. Firma oczywiście się zgodzi, bo jest przyparta do muru.

Jeżeli myśleliście, ze ceny w tym roku wywalily w kosmos to poczekajcie na następny. Za zwiększone koszty wynagrodzeń zapłacimy wszyscy.

#neuropa #podatki #nowylad #it
  • 14
  • Odpowiedz
Większość osób chce od nowego roku mieć umowy o prace przez nowy ład ale jednocześnie z wyrównaniem wynagrodzenia. Firma oczywiście się zgodzi, bo jest przyparta do muru.


@ZaplutyKarzelReakcji: Powątpiewam. Jakby mieli nagle wyrównać wszystkim pracownikom wynagrodzenie otrzymywane z B2B do UoP to większość firm poszłaby z torbami bo za 'zwykłego' #programista15k płaciliby prawie 26k.
  • Odpowiedz
Zależy od firmy. W wielu branżach spodziewany jest spadek obrotu, a często już zauważalny.

W tych branżach pensje zastygną (bo szkoda zwalniać ogarniętych specjalistów) czyli będą spadać.

IT to specyficzna branża bo popyt na usługi cały czas rośnie, a specjaliści są bardzo elastyczni pod katem szukania nowego pracodawcy.
  • Odpowiedz
@ZaplutyKarzelReakcji: no ciekawe ciekawe.
I co powiedzą kontrahentom za granicą? Musimy podnieść stawki o ~30-40%, bo Nowy Ład karakana xD?

Ja myślę że skończy się to tym, że IT też oberwie po dupie i zacznie tracić kontrakty i/lub nie będzie wygrywać kolejnych. Są kraje z mniejszymi obciążeniami fiskalnymi, które tym wygrają (i nie, nie mówię o Indiach).

IT to dość specyficzna branża. Stolarza zza granicy nie weźmiesz, więc każdy stolarz podniesie ceny i zapłaci klient końcowy, czyli każdy z nas, obywatel Polski. W IT zawsze możesz wziąć usługi w
  • Odpowiedz
@GruncleStan: no dokładnie, jest jeszcze IP Box itd. Może ludzie są #!$%@? bo nie będą sobie mogli Mercedesów odliczać? ( ͡° ͜ʖ ͡°) albo po prostu są głupi. W IT taki najazd różnej maści ludzi był w ostatnich latach że nie zdziwi mnie że oni po prostu nie wiedzą.
  • Odpowiedz
@ZaplutyKarzelReakcji: albo zmyślasz (ty lub twój rozmówca) albo rozmawiałeś z debilem. To raczej powinno działać w drugą stronę, bo każdy tutaj oberwie po dupie. UoP nawet bardziej, bo tam będzie 9%, a nie jak na b2b 4,9% zdrowotnej. No i brak liniówki, która dalej dla ludzi dobrze zarabiających jest bardziej korzystna niż skala (nawet z podniesioną kwotą oraz zmienionymi progami).

  • Odpowiedz
@Namyslaw: @ATAT-2: w it często kontrakty są dla zagranicznych klientów, więc ważny jest również kurs do euro czy $. Z uwagi na posiadanie najgorszego prezesa banku centralnego firma maja duży margines do podwyżek, właśnie dzięki różnicom kursowym
  • Odpowiedz