Wpis z mikrobloga

Moje postępy szachowe - październik 2021

Intensywny był to miesiąc. Aż doszedłem do wniosku, że potrzebuję odpoczynku od szachów i już od ponad tygodnia nie zagrałem ani jednej partii, a nawet nie zrobiłem żadnego zadania. Staram się nie patrzeć na szachy. Wszystko to z myślą, by po powrocie grać lepiej i rozwijać się szybciej.

Co do października, to jestem zadowolony z tego, że:
- wolniej niż w ubiegłych miesiącach, ale jednak moje lichessowe rankingi ogólnie rzecz biorąc rosną,
- byłem na pierwszym turnieju szachowym, co prawda zająłem tam przedostatnie miejsce, no ale ciekawe doświadczenie,
- powoli przestawiam się na e4 i w sumie nieźle mi to idzie. Na 6 partii wygrałem 5.

Nie jestem zadowolony z tego, że:
- mój ranking na chess.comie spada na łeb na szyję,
- grałem za dużo gier na chess.comie, tylko po to, żeby “się odbić” w rankingu,
- mój ranking zadań na lichessie się zatrzymał, nie potrafiłem się przyłożyć do zadań tak, jak powinienem się do nich przykładać.

Choć ciągle chcę rozwijać się w “taktyce” robiąc zadania (bo to jedna z najfajniejszych rzeczy w szachach), to jednak wydaje mi się, że pora naprawdę mocno przyłożyć się do “strategii”. Przed “urlopem” zacząłem czytać “My System” Nimzowitscha. Szkoda, że mam tylko wersję angielską, no ale może jakoś dam radę sobie z tym poradzić.

Zdałem sobie sprawę, że jeśli miałbym matować wieżą i królem na jakimś turnieju na żywo, to spaliłbym się ze wstydu. Zacząłem więc uczyć się trochę z youtube’owych poradników i nauczyłem się wszystkich matów, nawet tego królem, koniem i gońcem. Fajnie, bo lubię mieć pewność, że jestem w czymś lepszy niż kiedyś, a nie tylko “odczucia”, że chyba gram lepiej.

Ciekawe co przyniesie listopad. Może udałoby mi się zapisać do jakiegoś klubu szachowego. Póki co za takiego mojego przewodnika robi trochę @Czessplejer: za co bardzo dziękuję ;)

#szachy #dawidk01grawszachy #lichess
Dawidk01 - Moje postępy szachowe - październik 2021

Intensywny był to miesiąc. Aż ...

źródło: comment_1636028375Ki9jx6AAkfyqksexw91SQC.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
zacząłem czytać “My System” Nimzowitscha


@Dawidk01: Bardzo dobry krok. Osobiście uważam (inni mogą się z tym nie zgadzać), że szachista powinien rozwijać się tak jak rozwijały się szachy w przeszłości.
Tzn. Najpierw wiek XIX granie bez planu, z maksymalna ilością pułapek i taktyki. Do tego wystarczy rozwiązywać puzzle na portalach szachowych.
Następnym krokiem powinno być poznanie szachów posteinitzowych. Steinitz - pierwszy mistrz świata położył podwaliny pod grę strategiczną. Sam nie miał
  • Odpowiedz
@Dawidk01: Polecam też chessable. Może cie zainteresuje. Ja sobie zakupilem tam troche kursów i przerabiam i się ucze cały czas nowych rzeczy. W szczególności 100 endgames u must know ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale tanie też nie są. Wiec warto czekac na przecene.
  • Odpowiedz