Wpis z mikrobloga

Koszty ogrzewanie należą do największych obciążeń domowego budżetu. Dlatego wielu z was ma spory dylemat jaki rodzaj ogrzewania wybrać, lub na jakie źródło ciepła wymienić swój stary kocioł. Dziś odpowiem jakie ogrzewanie wybrać aby w przyszłości nie wydawać całych oszczędności na domowe ciepło.
https://youtu.be/_g-fW6ph6Lc

Rok temu w filmie o kosztach ogrzewania mówiłem o ryzyku jakie niesie ogrzewanie domów gazem w związku z możliwą i wręcz nieuniknioną zmianą ceny błękitnego paliwa. Niestety ceny gazu poszybowały w górę nawet szybciej niż się spodziewałem. W tym roku czeka nas już 4, rekordowa podwyżka cen gazu, a to nie koniec zawirowań na tym paliwie.

Gaz drożał w maju, lipcu i wrześniu. Za każdym razem skala podwyżki zatwierdzana przez URE była mniejsza niż bieżący wzrost cen na rynku hurtowym. Ta najbliższa może być jednak wyższa od poprzednich, bo gaz ostatnio drożał bardziej niż wcześniej.

Dlaczego paliwa drożeją?

Obecnie wszystkie paliwa stałe drożeją, co jest spowodowane miedzy innym przez przebudzenie się gospodarki po Covidowym zastoju.
Drugim ważnym czynnikiem jest mniejsza produkcja prądu z wiatru i słońca. W Zachodniej Europie produkcja prądu z OZE spadła o 15% przez wiele pochmurnych i bezwietrznych dni. Ponadto śnieg zasypał na całe tygodnie wiele instalacji fotowoltaicznych.

Trzecim ważnym powodem wzrostu cen jest wybudowany przez Rosje gazociąg Nord Stream 2 i chęć jego szybkiego uruchomienia pomimo nie posiadania wszystkich dopuszczeń i certyfikatów. W tym celu Rosjanie doprowadzili do minimalnych stanów w swych europejskich magazynach, a dodatkowo przesyłają przez istniejące gazociągi tylko minimalne zakontraktowane ilości gazu. Presja nadchodzącej zimy ma zmusić Niemcy do umożliwienia Gazpromowi tłoczenia gazu przez NS2 z pominięciem Ukrainy i Polski.

Z powodu bardzo wysokich cen gazu Niemcy i kilka innych krajów uruchomiło wcześniej wyłączone elektrownie na węgiel kamienny co doprowadziło do wzrostu ceny w portach ARA z niecałych 50$ do około 200$ za tonę węgla.

Czym zatem najtaniej ogrzewać dom, patrząc w dłuższej perspektywie w przyszłość? O tym w filmie.

#oze #fotowoltaika #telchina #budujzwykopem #technologia #remontujzwykopem
telchina - Koszty ogrzewanie należą do największych obciążeń domowego budżetu. Dlateg...

źródło: comment_1635968551sxz3IhBdoYhC7CuGmrrn4P.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@telchina: bla bla bla, podstawą tematu jest izolacja budynku. Dziwię się że ludzie skupiają się na źródłach ogrzewania a nie na fundamentalnej sprawie jak izolacja przegród.
  • Odpowiedz
@Djelon: Zdecydowanie racja, ale ceny tak wywaliły w kosmos, że szkoda gadać. Ja chętnie bym zaizolował dom, ale patrząc wyłącznie na oszczędności nie ma to żadnego sensu. Nawet gdyby węgiel był po 2 tysiące złotych za tonę to izolacja zwróci mi się po 25 latach. Jeszcze 2 miesiące temu czas zwrotu oszczędności na opale wynosił ponad 40 lat.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@endrju_pl: nie wiem jak to liczyłeś, ja tylko jedną zimę ogrzewałem niocieplony dom, wyszło mi 4500 za za gaz za samo grzanie w zimie, poprzedni rok, cały z gotowaniem (mam płytę gazową) + CWU wyszedł mnie 2200. Jakby na to nie patrzeć to różnica jest na prawdę sporą.
  • Odpowiedz
@shooter85: ciężko powiedzieć ile wydałem, bo tu było dość dużo prac prowadzonych, mniej więcej by to było tak: na gotowo z materiałem (z tynkami) około 28k za elewację oraz 18k za dach (z płytowaniem i podbitką). Metraż domu to około 170m bez strychu.
  • Odpowiedz
@telchina: @wykopek_n: Wszystko rozumiem zwrot inwestycji, tylko że w tym roku wuj zmienia poszycie dachowe na blachę trapezową plus wymiana rynien i położenie papy nadwóch dośc dużych tarasach no i tak koszt to 60k , a dach podobnej wielkości co mój.

Wychodzi na to że dom mam dużo większy od wykopka ale za to koszty wydatkowane na ogrzewanie nie rosną proporcjonalnie.

W każdym razie dzięki.
  • Odpowiedz
@wykopek_n:Wyliczałem to sobie na stronie cieplo.app, wczesniej nazywała się chyba cieplowlasciwie.pl. Strop i skosy sobie na szczęście sam zaizolowałem jeszcze przed wzrostem cen. Ścian niestety nie jestem w stanie sam zrobić. Przed tymi wszystkimi podwyżkami firma liczyła mi około 28 tysięcy za około 330 m^2 obłożenia styropianem grafitowym 12 cm i jedynie zagruntowania. Obecnie za to samo wychodzi już blisko 50 tysięcy. Z kalkulatora ze wspomnianej strony wyszło mi, że
  • Odpowiedz