Wpis z mikrobloga

Dzisiaj zabieramy Was do stolicy polskiego flisactwa, czyli do Ulanowa w Podkarpackim.
Większość z Was pewnie teraz przetrze oczy i powie "chwila, chwila, a co ze słynnymi flisakami w Pieninach i spływem Dunajcem...?".

Choć większość osób kojarzy flisactwo z Dunajcem i Pieninami, to właśnie w podkarpackim Ulanowie znajdziecie polską stolicę flisactwa. Ulanów, położony nad Sanem, w województwie podkarpackim, już na zawsze będzie związany z flisakami, a to za sprawą niezwykle bogatej historii.

Lapcie kilka ciekawostek o flisakach z Ulanowa zanim skoczycie do znaleziska:
✅ Flisacy trudnili się flisem, czyli spławem towarów rzekami. Było to przede wszystkim drewno ale także inne towary, jak np. potaż, smoła, produkty rolne.
✅ Ulanów nazywany był “Galicyjskim Gdańskiem” – to tutaj budowało się najwięcej galarów i tratw do spławiania towarów rzekami.
✅ Po dotarciu do celu, głównie Gdańska, flisacy sprzedawali swoje tratwy i galary. Wracali do domu zazwyczaj pieszo, co zajmowało im kilka tygodni.
Mówi się dzisiaj, że połowa drewna, które widać dzisiaj np. w Rotterdamie (m.in. budynki) pochodzi właśnie ze spławów w Ulanowa.
✅ Do czytania wody używano niejednokrotnie butelek z trunków. Wrzucano butelkę do wody na przodzie tratwy i obserwowano...
✅ Po powrocie ze flisów flisacy musieli odbywać kwarantannę zanim powrócili do swoich domów.
Na założenie Bractwa flisaków wyraził zgodę sam papież, list od papieża można zobaczyć dzisiaj w Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie.

Zaglądnijcie na ZNALEZISKO i wykopcie jeśli się Wam podoba.

Stolica polskiego flisactwa jest w podkarpackim Ulanowie - spływy galaramii

#rudeiczarne #polska #europa #historia #podroze #podrozujzwykopem #zainteresowania #zwiedzajzwykopem #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #stolica #drewno

Zapraszamy do śledzenia hashtagu #rudeiczarne , jeżeli chcesz być na bieżąco z naszymi publikacjami.
Pobierz rudeiczarne - Dzisiaj zabieramy Was do stolicy polskiego flisactwa, czyli do Ulanowa ...
źródło: comment_1635492138nL3PHpJ5woFgDOssHHF46V.jpg

Przyznać się, kto myślał, że jak polscy flisacy do tylko w Pieninach?

  • No Ja... 32.4% (23)
  • No co Ty! Od zawsze wiedziałem/am, że Ulanów 16.9% (12)
  • Ale co to flisacy? 50.7% (36)

Oddanych głosów: 71

  • 5
@rudeiczarne: Mam mnóstwo koszyków, nawet kosz na pranie z wikliny, lubię je.
Jeśli chodzi o meble to wiklina jest średnim surowcem, dość nietrwałym i skrzypiącym, może dlatego zastąpił ją z powodzeniem rattan, pamiętam jak fotele z rattanu były super hitem, każdy snob musiał je mieć.
@arinkao: No tak ze skrzypieniem mogę się zgodzic chciaż ma to swój klimat. Ale jeżeli wiklinę impregnuje się (szczególnie to co jest na zewnątrz) to może naprawdę służyć wiele lat.
Cudeńka jakie widzieliśmy w Centurm Wikliniartwa i zestawy mebli z dawnych katalogów okresu między wojennego wpisałyby się zapewne do dzisiejszych nowoczesnych wnętrze :) No i naturalne :)