Wpis z mikrobloga

Robił ktoś sobie podłogę drewnianą w domu? Taką jak kiedyś się robiło. Jestem na etapie planowania podłóg i zastanawiamy się czy nie pyknąć sobie takich desek w salonie. Zdaje sobie sprawę że takie coś będzie sporo droższe od gówno paneli ale nie wiem do jakiego stopnia :) ma ktoś jakieś doświadczenia? #podloga #budowadomu #remontujzwykopem
  • 17
@Karol4722: o drewno trzeba dbać. Gówno panele położysz, to w najgorszym razie bez żalu wymienisz. Chyba, że chcesz, żeby to wyglądało, to teraz te lepsze panele są takie, że trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę, żeby od drewna odróżnić.
@Karol4722: droższe być moze, ale nie musi, wszystko zależy od tego, jakie deski wybierzesz.
Zasadniczy zaś problem i jednocześnie powód dla którego zwykle się tego nie robi, to konstrukcja: taka podłoga finalnie znajdzie się jakieś 10cm wyżej wylewki. Zatem albo masz próg na wejściu do salonu, albo już na etapie wylewek przewidujesz sprawę i robisz w salonie wylewkę 10cm niżej (co też niekoniecznie musi być proste), bądź ją potem rozkuwasz, albo
@Karol4722 O gówno panele też trzeba dbać bo to delikatne tworzywo, a jak coś się #!$%@? to nie naprawisz. Prawdziwe drewno mozna naprawiać, a z czasem nabiera tylko charakteru. Nawet się nie zastanawiaj jak masz na to pieniądze.
10cm to sporo.


@Karol4722: to nie musi być 10cm, jeśli wylewka jest równa i stabilna to może być 8cm, może nawet dałoby się zejść do 5. Ale niżej już nie zejdziesz, a 5cm próg przy wejściu do salonu to też gwarancja potknięć co jakiś czas.
@Jarek_P no a panele od poziomu wylewki ile zajmują? Tzn jaka by była różnica poziomów jeśli wszystkie wylewki były by na równo. Poza tym to nie wiem czy tam będzie wylewka bo to jest poddasze w domu drewnianym. Na podłodze będzie raczej osb i na tym reszta
@Karol4722: panel dobrej klasy ma jakieś 8mm, do tego podkład - jaki sobie wybierzesz, ale przeciętnie jakieś 5mm trzeba liczyć.
Deska trójwarstwowa, to podkład 5mm i 12-15mm samej deski. Parkiet - szczerze mówiąc, nie wiem, jakie są typowe, ale około 15-20mm chyba.