Wpis z mikrobloga

@MadIen: Protokół SMS ma ze 30 lat. W jednej komórce, czyli obszarze geograficznym rozmiaru paru ulic (bo u nas oczywiście nadal nie buduje się femto ani piko komórek, bo za drogie dla januszy) może być przy idealnych warunkach dostarczony jeden lub osiem (nie pamiętam) smsów na sekundę. To teraz policzmy ilu ludzi mieszka na takim obszarze. Oprócz tego nie ma funkcji masowego wysyłania smsów, tak żeby sieć mogła jedną transmisją obsłużyć
Oczywiście istnieje protokół nowszy specjalnie do wysyłania informacji o huraganach, nazywa się Earthquake and Tsunami Warning System (ETWS) i każdy smartfon z LTE go obsługuje, ale... no właśnie, nie każdy ma smartfona z LTE.


@potezny_konfederata: LTE w ogóle obsługuje SMS? Rozmów na pewno nie, tzn. telefon podczas wywoływania przeskakuje na 3G/2G/GSM. Serio pytam, bo może to bardziej dedykowany niż po prostu nowszy protokół.
@klarkia: No nie, chyba że emuluje jakoś. LTE jest 100% oparte o ramki IP (Internet Protocol), SMS wymagał dedykowanej szczeliny czasowej w TDMA GSM-u. Mało tego, dzisiejsze internety w tej szczelinie czasowej potrafią tyle danych przesłać, że dowolny RCS (np. applowski lub googlowski) w zasadzie czyni SMS przestarzałym i nieopłacalnym. Myślę że do 5 lat operatorzy przywrócą sowite opłaty za SMS jeśli w ogóle go nie zlikwidują. W 5G nie ma
@potezny_konfederata: nie ma opcji, że operatorzy zrezygnuja z 2G, szybciej z 3G. Teraz sprzęt wszędzie sprzedawany jest 4/5G + 2G w komplecie. Nawet w Polsce są ciągle dziury w zasięgu, a co dopiero w mniej rozwiniętych krajach. Tylko 2G ma taki zasięg, żeby na zadupiach dochodziły rozmowy i smsy. Pasma 2G sa wykorzystywane przez 4/5G jak nie są używane.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@izydorczyk-sebastian: 2G to nie tylko zasięg. To również tony przestarzałej infrastruktury, obsługa połączeń (rezerwacji linii), marnowanie pasma. Nowsze technologie mają bardziej spłaszczoną infrastrukturę (poza anteną BTS potrzebuje mniej dodatkowych komputerów), lepszą wydajność spektralną. Potrzebują tylko gęstszego pokrycia mapy. Dlatego właśnie budują te nowe maszty wszędzie, jak już zabudują to tylko cyk, podmiana skrzynek pod anteną i zrobione.
dali alert po fakcie. Spóźniony co najmniej 12h. Czego nie rozumiesz


@blisko_kebab:
dali alert na nadchodzący czas, czego nie rozumiesz? XD

czytaj to co napisałem, do skutku aż zrozumiesz
jak nie zrozumiesz to poproś kogoś dorosłego o pomoc:

dadzą rcb- źle

nie dadzą rcb- źle
jednak debil, slusznie że na czarno


@blisko_kebab:
masz na czarno i odpisujesz? dobrze wiesz kto tu jest dzbanem w takim razie xD

widzę, że nie zrozumiałeś to jednak poproś kogoś dorosłego pomoc
wierzę, że się uda
dzięki, miłego wieczoru :)
2x błąd, VoLTE zapewnia oba


@mjr_bien: VoLTE trzeba (lub było trzeba) najpierw włączyć w ustawieniach. Jest warstwą nad LTE - samym w sobie dedykowanym rozwiązaniem, pod konkretne technologie. Włącza się w trakcie rozmowy, ale wywołujesz na 3G/2G/GSM.
VoLTE trzeba (lub było trzeba) najpierw włączyć w ustawieniach.


@klarkia: 3g też. Używam nawet telefonu który tak ma.

Włącza się w trakcie rozmowy, ale wywołujesz na 3G/2G/GSM.


Nie pogrążaj się. Ciekawe jak w takim razie działa sieć SEATEL Cambodia, obecnie "yes", od 2015 tylko VoLTE bez 1/2/3G.
@mjr_bien:

3g też. Używam nawet telefonu który tak ma.


Na szczęście rozmawiamy w odniesieniu do LTE.

jak w takim razie działa sieć SEATEL Cambodia, obecnie "yes", od 2015 tylko VoLTE bez 1/2/3G.


Nie mam pojęcia.

Narzucasz mi konkretny tok myślenia. Chciałem dowiedzieć się konkretnej rzeczy, na swoje potrzeby. Nie będzie mi się chciało dalej odpowiadać.
Na szczęście rozmawiamy w odniesieniu do LTE.


@klarkia: dokładnie ta sama sytuajca - jak VoLTE było nowe, to trzeba było włączać specjalnie, bo działało różnie. W nowych telefonach zazwyczaj nie trzeba.

Nie mam pojęcia. Chcesz, to rozwiń.


Po prostu w VoLTE jest obsługiwane wszystko czego potrzebuje telefon do działania, nawiązywanie połączenia itp. też. Jak jest zasięg lte to nowym urządzeniom stare technologie nie są potrzebne.