Wpis z mikrobloga

tydzień 38
tydzień 39
tydzień 40

Cześć!
Czas na copiątkowy raport, jakie to TFI sa złe a jakie ETFy dobre :)
Plan dzialania:


Wynik na tydzień 41 / 2021: 791,80 / 800 zł


Wzrost 3 zł tydzień do tygodnia, nie pogniewalbym się jakby tak było cały czas ;) Fajnie widać dywersyfikacje, mimo że kilka funduszy potracilo, to jednak wzrost na 3-4 i tak podbija stawkę. Bardzo martwi mnie jednak Investor Obligacji, mimo najniższego ryzyka w portfelu daje fatalne wyniki, ale nic, czekam :) Wyniki pojawiają się z pewnim opóźnieniem, więc przyszly tydzień, patrzac co się dzieje na giełdach może być na plus.

tag do obserwowania #odzeradoklasysredniej
#inwestycje #funduszeinwestycyjne #oszczedzanie #pieniadze , trochę #gielda
  • 6
@surveyorONboard: taka mała rada - powinieneś sobie znaleźć jakiś benchmark, żeby wiedzieć w dłuższym okresie czy twoje portfolio robi robotę, czy też tylko miota się z lewa na prawo. Samo 8% rocznie to imo trochę za mało na takie portfolio - zwłaszcza, że fundusze w ten czy inny sposób 'śledzą' jakiś segment rynku, który z różnych przyczyn może albo mieć okres dynamicznych wzrostów, albo spadków. Wtedy czasme bywa tak, że np.
Który guru ci to wmówił że to bezpieczne aktywo przy obecnej rentowności? xD


@KochanekAdmina: żodyn, uczę się, nie chciałem się sparzyć na funduszach akcji czy innych bitcoinach i chciałem zagrać bezpiecznie. Wyszło jak wyszło xD.

Rozumiem że pierwsza liczba to wynik, a druga to kwota zainwestowana?


Tak.

powinieneś sobie znaleźć jakiś benchmark


@lsh bardzo spoko opcja, na pewno poszukam.
Jeszcze, co mi "na szybko" przychodzi do głowy, to średnia ważona poszczególnych
nie chciałem się sparzyć na funduszach akcji


@surveyorONboard: A czym są te TFI jak nie funduszami akcji (pomijam te obligacyjne). Dlatego lepiej brać fundusze pasywne bo pomimo tego że TFI generuje ci strate to właściciele tych funduszy i tak zarobią na kosztach obsługi xD

W długim okresie te fundusze ZAWSZE przegrywają z głównym indeksem także nie wiem czy to bezpieczna opcja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@KochanekAdmina:
Zacząłem od dłuznych, poźniej dokupiłem mieszane i akcji :)

fundusze ZAWSZE przegrywają z głównym indeksem

Nie zawsze, tylko często ( ͡° ͜ʖ ͡°). Czy TFI jest to opcja na całe życie? Pewnie nie, bo im bardziej się zgłębiam, tym bardziej "leży mi" kupowanie spółek dywidendowych. Ale to za rok - dwa jak wejdą wyższe kwoty do inwestowania, teraz celem nr 1 jest mieć gdzie mieszkać ;)