Wpis z mikrobloga

#emigracja #uk #warszawa #powrotdodomu

tldr: Po 10 latach wracam do Polski z UK - na co sie psychicznie przygotowac? :D

Drogie Miraski,
Czas wracac z obczyzny. Ostatni raz na krotko bylem w Polsce 4 lata temu. Kontakow zostalo niewiele, wiec nie wiem czego sie spodziewac. Na mirko bylo klika wpisow ktore przestrzegaja przed powrotem, ale chcialbym to zebrac w jednym miejscu, zeby sie psychicznie przygotowac na to co mnie czeka.

Kwestie finansowa mozna zupelnie pominac bo bede pracowac dla obecnego pracodawcy tyle ze w pelni zdalnie. Nie do konca wiem jak ogarnac jeszcze otworzenie JDG, ale to mam nadzieje zalatwi mi ksiegowy no i chyba mam 6 miechow zeby zmienic rezydencje podatkowa.

Kolejna sprawa to, ze jestem 36 letnim dziadem i moze macie pomysly, jak nawiazac nowe znajomosci w WWA (cos w stylu meetup?).

Wracac bede na 100% - musze sie mama zaopiekowac bo zdrowie jej podupada a ma tylko mnie.

Bede wdzieczny ze wszystkie rady <3
  • 296
@mmk91: Dziekuje! Polskie urzedy to moja fobia. W UK jak mi cos nie pasowalo w pensji, to zadzwonilem do HMRC (urzad skarbowy) #!$%@? ich jak psy, powiedzialem, ze mnie okradaja i maja mi hajs oddac. Pani po drugiej stronie mi grzecznie tlumaczyla, ze to nie po ich stronie i miala racje bo okazalo, ze "Pension" mi wskoczylo po 3 miesiacach pracy i stad mialem nizsza pensje. Ile sie naprzepraszalem to tylko
@taukuZielonka nie, ludzie w urzędach też są pomocni. Ja miałem trochę przeboje z rejestracją jako VATowiec i ledwo mi się to udało zrobić przed wystawienien pierwszej faktury. Generalnie wszystko przez telefon i gość mi tłumaczył krok po kroku jak debilowi xD I od razu powiedział że są #!$%@? robotą bo im brakuje ludzie więc się mogą nie wyrobić, ale żebym się nie przejmował bo kary żadnej nie będzie a gdyby przyszło jakieś
@Lala-Sassy Zaloze jakis tag po powrocie i bede sie tam zalil ;)
@wyjechany Tyle chamstwa ile widzialem w UK to w PL nie widzialem. 90% ludnosci w UK nie jest 'posh', tylko "chav" ktorych celem zyciowym jest sie #!$%@? w weekend.
@marianoitaliano Mama raczej sie nie zgodzi na emigracje, a i ja jej nie chce robic rewolucji na jesien zycia. Natomiast jak psychicznie nie wytrzymam, moge wyemigrowac gdzie chce, wiec daje to
@taukuZielonka:
1. Opieka zdrowotna (w Warszawie i nie tylko)
pracując na cały etat i opiekując się Mamą raczej nie będzie Ci dane korzystać z bezpłatnej opieki medyczne.
No chyba, że masz nerwy ze stali i bardzo dużo czasu. Z mojej perspektywy zostają tylko prywatni lekarze.
Jak pamięcią sięgam to skorzystałam z lekarza na NFZ raz i był to lekarz pierwszego kontaktu :D
Potem dostałam skierowanie na konsultację do lekarza specjalisty -
@aliali22b: Na dzien dobry wykupie sobie i mamie jakis pakiet zdrowotny - nawet sie nie oszukuje co do publicznej sluzby zdrowia ;) Ktos cos moze polecic?

No tego poznawania ludzi troche sie boje, bo troche zdziczalem przez 4 lata zamkniety w mieszkaniu ;) Ale na ostatniej imprezie zagadywalem do obcych ludzi, jak mi sie ludzie z firmy wykruszyli, wiec moze jakos dam rade :D

Wynajem nie do konca wiem jak ogarnac,
@taukuZielonka: koleżanka z mężem wrócili z Irlandii po 16 latach 2 miesiące temu. Skończyli budowę domu i się wprowadzili. W grudniu wraca d Dublina xD Szefo oferuje jej lepsze warunki i podwyżkę, dom chyba przejmie córka lol. Mąż jeszcze się waha, chciał w Polsce firmę otwierać ale coraz częściej mówi, że to chyba jednak #!$%@? pomysł xD W domu mają ogrzewanie na gaz i łapie takiego #!$%@? jak słyszy, że idzie