Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 21
Wczoraj nasz ulubiony chiński propagandowiec pisał, jak to fajne jest w Państwie Środka, prąd jest a on może palić papieroska. Jako że pracuje z Chińczykami na co dzień i moja praca jest mocno uzależniona od sytuacji u nich, to się wypowiem z własnej perspektywy.

Prąd - większość fabryk ma problemy z jego dostawami i to fakt. Jedna z firm, z którą współpracuje ma go zaledwie trzy razy w tygodniu, przez co produkcja wydłuża się mi o dwa/trzy tygodnie. Duże spółki takich problemów nie mają (ciekawe dlaczego ( ͡° ͜ʖ ͡°)), ale mniejsze są skazane przez chiński rząd na pożarcie.

Transporty - ceny szaleją, od wielu miesięcy brakuje kontenerów. Prosty przykład towaru, którego transport miałam w lipcu, a którego teraz wypływa kolejna partia - tutaj mam wzrost kosztów o ~20%, a rok do roku jest to już grubo ponad 100%. Do tego, jeżeli ktoś robi DGR (towary niebezpieczne), to ma poważny kłopot i to dużego kalibru - armatorzy odrzucają taki transport raz za razem, może wypłynie za miesiąc, a może za trzy. Jedyna nadzieja, to agent, który ma wtyki. Udało mi się na takiego trafić kilka miesięcy temu, przewoźnicy w Polsce rozkładali ręce, a on miejsce znalazł. Dobry Chińczyk to skarb. Tak nawiasem mówiąc importerzy przygotowują się już na Chiński Nowy Rok więc ceny znowu wzrosną xD

Co do elektroniki - sprowadzam ją w dość dużych ilościach i i tu o dziwo nie mam większych problemów (no może poza transportem baterii, ale to ta sama sytuacja co wyżej) ceny nie wzrosły, terminy produkcji nie zmieniają się. Cud nad rzeką Jangcy.

Przeniesienie produkcji do Europy, czy jest realne? Teraz absolutnie nie, towar od Chińczyków nadal jest dużo bardziej opłacalny, ale uwzględniając bieżące problemy coraz więcej firm będzie przychylnym okiem spoglądać na towar, który w Europie już jest. Znam kilka firm, które tak robią, żeby uzupełnić stocki.

Jeżeli chodzi o budownictwo tutaj aż takiej wiedzy nie mam, żeby się wypowiadać.

#chiny #transport #ekonomia #gospodarka
  • 15
@Green81: Skoro do niedawna korzystałeś z usług polskich „przewoźników” którzy są tak naprawdę pośrednikami korzystającymi z usług pośredników z Chin to widzę ze poważny z Ciebie importer ( ͡° ͜ʖ ͡°)

„Agent co ma wtyki” żeby przewieźć baterie albo w ogole nadac towar…to mnie już #!$%@?.
Do mnie ludzie z chińskich spedycji piszą non stop żebym tylko cokolwiek u nich nadal.
Tu masz screenshota od jednego z
źródło: comment_1634028397ooDYprcQk0wZEm3BRPOKlJ.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@LuckyStrike: jestem w stałym kontakcie z Chińczykami, znam stawki i nie pisz o spadkach jak w ciągu miesięcy cena regularnie rosła. Niech spadnie nawet i 15% do stawek sprzed miesiąca, albo dwóch, jak od roku ceny wystrzeliły w kosmos. Pisanie ludziom, że jest lepiej, to śmianie się im w twarz.
Dlaczego nie odniesiesz się do kwestii prądu? Temat niewygodny? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Green81: Ceny rosły od zeszłego roku ale teraz zaczęły spadać, przecież nie napisałem że jest taniej niż rok temu. Nie wiem o co chodzi z prądem, może gdzieś są jakieś braki ale tego nie zauważyłem ani w swojej okolicy ani w fabrykach z innych prowincji w których zamawiam.

jestem w stałym kontakcie z Chińczykami


@Green81: a ja mieszkam w Chinach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kaarp: sorry, ale nie uważasz że może być w tym trochę ściemy? Może tam parę razy gdzieś wyłączyli ale pozostali mają pretejst do podniesienia bezczelnie cen. Przypomnialo mi się zalanie fabryki dysków Wetern Digital po której podnieśli cenę dwukrotnie a w realu tam trochę im magazynu zalało
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@OraclePL: z tą podwyżką, to rzeczywiście podejrzana sprawa, ale obecnie prawie każda fabryka w której mam zamówienia w produkcji wysyła informacje o problemach prądem
Przypomnialo mi się zalanie fabryki dysków Wetern Digital po której podnieśli cenę dwukrotnie a w realu tam trochę im magazynu zalało


@Green81: @OraclePL: Testują ile można wyciągnąć pieniędzy, jeśli chińczyk wyczuje że jest twoim jedynym dostawcą i nie jesteś w stanie załatwic sobie innego to wiadomo że będzie podnosił ceny. Kiedyś mieliśmy takiego co nam drobnice do Polski wysyłał. Chińczyk był z Shenzhen i widział że wysyłamy mu towar z
źródło: comment_1634090047zFrkuhvmZtqehKFCnNPBMi.jpg