Wpis z mikrobloga

Raport NBPu za Q2/2021 wyszedł więc tradycyjnie wstawiam słupki z wolumenem transakcji tam zaraportowanym. Jak zwykle też uwaga, że jak na rynku pierwotnym korekty poprzednich kwartałów są małe (0-5%~), tak na rynku wtórnym są w części miast bardzo duże korekty więc wtórny za Q2/2021 brałbym z przymrużeniem oka.
Jak zwykle też napiszę, że to nie porada inwestycyjna i nawet mogą pojawić się w tych słupkach błędy w przepisywaniu więc zrzekam się odpowiedzialność za wszelkie decyzje podejmowane na ich podstawie :).

Krótko podsumowując - deweloperzy mieli ładne żniwa i będzie im ciężko powtórzyć taki wynik. Stawiałbym, że pik wolumenu sprzedaży został osiągnięty*, ale czy pik cen też? Kto to wie.

*Uważam to na podstawie wpisów ludzi z branży nieruchomości i pokrewnych, którzy piszą pod własnym nazwiskiem na twitterze i teoretycznie nie mają interesu kłamać np. https://twitter.com/NarkunTomasz/status/1434787425398710275 - swoją droga polecam faceta śledzić. Jest też możliwość, że biorę pod uwagę tylko te opinie co mi pasują do wizji świata i stworzyłem sobie bańkę informacyjną xD. Ciekawe co na temat piku sprzedaży w H1/2021 uważa nasz kolega z branży @KromkaMistrz?
Ps. Sorry, że te wykresy są trochę różnej wielkości, ale nikt z tego strzelać nie będzie i nie chce mi się tego poprawiać xD.
#nieruchomosci
BaltasarGracian - Raport NBPu za Q2/2021 wyszedł więc tradycyjnie wstawiam słupki z w...

źródło: comment_1633685741ee4jwMLRrIfCEWz72D6vLe.jpg

Pobierz
  • 8
@BaltasarGracian: w I i II kw. interesowałem się tylko i wyłącznie rynkiem pierwotnym, a raportu jeszcze nie czytałem.
Szczerze mówiąc, to nawet mi się nie chce - bo wole skupiać się na sprzedaży i rozwiązywaniu problemów moich klientów, niż na słupkach i statystykach w rozumieniu makro.
Z moich obserwacji - w pierwszej połowie 2021 była ogromna sprzedaż na rynku pierowotnym, po covidzie wystartowało wiele fajnych inwestycji, sprawiło to że sprzedały się
@BaltasarGracian: napisz o spadku transakcji na rynku wtórnym kótry odwazed 2020 rokiem odchyły RW/RP były mac 20-30 %

to w takiej łodzi jest 6 razy mniej transakcji na wrórnym jak pierwotnym w wrszawie jest 4 razy mniej na rynku Wtórnym jka pierwotnym

Rynek wtórny sie załamał w kazdym miesie - ie można mowic tylko o deweloperce kótra sprzedaje soje mieszkania do spółek córek i tym podbija statystyki