Wpis z mikrobloga

Widzę, że sporo ludzi na tagu #nieruchomosci się podnieca podwyżką stóp i chciałem przypomnieć, że poprzednio* stopa wynosiła 1,5% a od jutra 0,5%. Także, rata kredytów w dalszym ciągu będzie niższa i nikomu nie rozwali to budżetu.

Bańka miała pęknąć w marcu 2020, wtedy zakredytowani sprzedawali mieszkania za pół darmo a deweloperzy dokładali drugie i garaż w gratisie.

Obecnie ceny są 20-25% wyższe niż 2 lata temu.

*od startu Covid w Polsce
  • 11
@kodijak: nie wiesz jakie stopy będą za rok. Może być tak, że stopa procentowa na lokacie będzie wyższa niż ROI z inwestycji w mieszkania na inwestycje i wtedy nie będzie takie strumienia pieniędzy z banku na rynek nieruchomości lub będzie w drugą stronę i ceny mogę zachować się inaczej. Ale oczywiście nie muszą.
@kodijak: Trochę ma, bo jakby brali kredyt w chwili kiedy stopy wynosiły np. 5%, to fakt że trzeba by zapłacić więcej za oprocentowanie, ale marże banków były niższe a co ważniejsze ceny za metr nie wystrzeliłyby w kosmos jak teraz i w sumie bardziej by się opłacało. A jak ktoś wziął w momencie stóp bliskich zeru to jest mała szansa że przez lata się taki stan utrzyma i stopy nie wzrosną.
@kodijak: mi się wydaje, że podnieta jest głównie dlatego, że PiS stał murem za brakiem podwyżek, a tu nagle taki klops z dnia na dzień

To pokazuje słabość pisu wobec nieuniknionego, co prawda gospodarka jest teraz globalna, ale swoim rozbuchanym socjalem i marnotrawieniem pieniędzy dołożyli swoje 5 groszy

Tylko bieda może zatrzymać PiS, a podwyższenie stóp może się do tej biedy przyczynić, z drugiej strony utrzymywanie tak absurdalnego poziomu również. Nawarzyli