Wpis z mikrobloga

Gdy kilka lat temu powstał jakiś film ze świadkami twierdzacymi, że w Jedwabnem zabijali Niemcy a nie Polacy to nawet jeden z prawicowych komentatorów powiedział, że tak średnio wyszło bo jakoś tak się złożyło, że ojciec jednej z osób zrzucajacych w filmie winę na Niemców pojawiał się wcześniej w innych relacjach jako biorący udział w pogromie.
Minęło kilka lat prawaki podniecają się kolejnym ''ukazujacym prawdę'' filmie o Jedwabnem (Sumlińskiego).
I wiecie co? Świadkowie Sumlińskiego sami mówią, że ich ojca oskarżono o udział w pogromie, ale mówią to nieprawda.
A teraz wyobraźcie sobie, że Ukraińcy robią film o rzezi wołyńskiej i ojciec postaci wybielajacych UPA w polskich relacjach jest wymieniony jako ten który brał udział w mordach. I zwiększy to Wasze zaufanie do tresci filmu?
A prawaki jeszcze sie podniecaja, krzycza aby tłumaczyć film Sumlinskiego na różne języki i udowodnić brak winy Polaków.
Ciekaw jestem czy ten motyw pojawi się w kolejnym filmie o Jedwabnem na który w prawackiej sieci lecą zbiórki.
Swoją droga nieźle można zarobić na prawakach. Kilka lat temu były modne zbiórki na filmy o Wołyniu, bo rzekomo film Smarzowskiego źle pokazał wydarzenia. Filmów tych chyba nie ma nadal mimo upływu kilku lat. Tera modne jest Jedwabne a prawaki płaco.

#jedwabne #neuropa #4konserwy
  • 15
@szurszur: Śmieszą mnie te gorączkowe próby udowadniania że Polacy to jest najbardziej szlachetna nacja w historii szlachetności i nacji, podczas gdy ta suka Historia daje nam dokładnie jedną lekcję w tym temacie - nie ma na tym świecie narodu, który nie ma choć kilku trupów w szafie.

No i Jedwabne to jest nasz trup w szafie. Polacy, z podpuszczenia Niemców, dokonali pogromu na Żydach - de facto też Polakach, ino
@szurszur: Film o Jedwabnem powinien wyglądać tak jak film Smarzowskiego o Wołyniu - zamiast skupić się na samym pogromie wybielając jedną ze stron pokazać całą otoczkę, dlaczego do pogromu doszło (na Wołyniu - ukraiński nacjonalizm i złe traktowanie Ukraińców przez Polaków przekonanych o swojej wyższości, w Jedwabnem - oskarżenia przeciwko społeczności żydowskiej o współpracę z Sowietami podczas okupacji). Tylko nie wiem czy w Polsce taki film by przeszedł, bo trzeba by
w Jedwabnem - oskarżenia przeciwko społeczności żydowskiej o współpracę z Sowietami podczas okupacji).


@szypkodawejplusa: Ale to tęz byłoby nie do konca włąsciwe . Mordowano przecież wszystkich Zydów, nawet przewidzianych do wywózki przez komunistów jako wrogowie narodu.
Polacy wspołpracujacy z Sowietami tęz byli, ale nie mordowano za to całych wiosek, ani nawet rodzin kolaborantów.
Dlatego nie da sie tego wytłumaczyć tylko checią zemsty za kolaboracje.
Ale to tęz byłoby nie do konca włąsciwe .


@szurszur: Tak jak nie do końca właściwe jest całkowite przemilczenie tego wątku :)
Dlatego podałem przykład Wołynia - jak dla mnie to jeden z najlepszych filmów o ludobójstwie i jego początkach. Też jest tam pokazane że pospolici Polacy raczej nie mieli problemów z Ukraińcami, ale przez zachowanie niektórych Polaków zwykli Ukraińcy zapominali o tym całkowicie mordując swoich sąsiadów. Jak dla mnie obie
Gdzie tutaj cały ten "big deal", że tak pozwolę sobie nieśmiało zapytać? Co to zmienia? Czy po zaakceptowaniu tego faktu, cała materia wszechświata nagle zostanie odwrócona na drugą stronę - czy o #!$%@? chodzi? Czy serio kogokolwiek aż tak duma zaboli gdy uznają że jacyś tam Polacy, z którymi nic już nas dzisiaj nie łączy, x-lat temu dopuścili się zbrodni?


@mnik1: POLSKA TO CHRYSTUS NARODÓW LEWAKU CZEGO NIE ROZUMIESZ MY NIGDY
To dlaczego wcześniej pod niemiecką i sowiecką okupacją nie mordowali?


@szypkodawejplusa: Mordowali, i przed wojną i pod okupacją. Antyżydowskie nastroje pojawiały się w PL jeszcze za czasów zaborów co np. opisano w noweli mendel gdański z 1890r. Ja wiem że trudno jest to zaakceptować ale żeby dało się kogoś podburzyć do ludobójstwa to narracja musi fajnie siąść na podatny grunt.

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1514074,1,antyzydowskich-pogromow-bylo-w-polsce-lat-30-co-najmniej-kilkadziesiat.read
Mordowali, i przed wojną i pod okupacją. Antyżydowskie nastroje pojawiały się w PL jeszcze za czasów zaborów co np. opisano w noweli mendel gdański z 1890r. Ja wiem że trudno jest to zaakceptować ale żeby dało się kogoś podburzyć do ludobójstwa to narracja musi fajnie siąść na podatny grunt.


@Moisze: Nie mówię że Polacy nigdy nie mordowali Żydów, pogromy występowały przecież w całej Europie od dawna. Pytam o to, dlaczego w
Pytam o to, dlaczego w Jedwabnem mord nastąpił dopiero po ponownym zajęciu tych terenów przez Niemców od Sowietów?


@szypkodawejplusa: W ZSRR groziła za to przynajmniej oficjalnie kara, to nie było tak że za okupacji ZSRR żadne prawo nie obowiązywało. To nie prawda.
W ZSRR groziła za to przynajmniej oficjalnie kara, to nie było tak że za okupacji ZSRR żadne prawo nie obowiązywało. To nie prawda.


@Moisze: No ok, ale najpierw weszły tam wojska Niemieckie. Chyba ciężko o lepszą okazję do ludobójstwa na Żydach?
No ok, ale najpierw weszły tam wojska Niemieckie.


@szypkodawejplusa: Jedwabne było do napaści Hitlera na ZSRR w strefie okupowanej przez ZSRR. Pogrom w Jedwabnym był tuż po wejściu wojsk Niemieckich czyli 22 czerwca 1941 a pogrom już 10 lipca 1941. Jak widzisz mieszkańcom Jedwabnego dużo tego nagabywania na mord nie potrzebowali. Wystarczyło im 18 dni bez prawa obowiązującego w ZSRR i od razu złapali za siekiery.
Jedwabne było do napaści Hitlera na ZSRR w strefie okupowanej przez ZSRR.


@Moisze: Niemcy jako pierwsi zajęli Jedwabne, później się z niego wycofali na mocy traktatu o granicach i przyjaźni.

Pogrom w Jedwabnym był tuż po wejściu wojsk Niemieckich czyli 22 czerwca 1941 a pogrom już 10 lipca 1941. Jak widzisz mieszkańcom Jedwabnego dużo tego nagabywania na mord nie potrzebowali. Wystarczyło im 18 dni bez prawa obowiązującego w ZSRR i od