Wpis z mikrobloga

Te linuxy to jednak gowno. Uzywam od 10 lat codziennie (programista) i co wydanie to gorszy syf. Masakra. Jak juz na moim dellu (Starym) linux zaczal dzialac bezproblemowo (po ktorym wydaniu ubuntu) to firma dala nowego della i co? i dupa. Nowy dell (nowe bebechy) i sa problemy z dzwiekiem (intel tangle lake). Probowalem na ubuntu 20.04 lts, potem na ubuntu 21.04, potem na debian 11, pozniej na fedora workstation, na red hat, na opensuse (kur... caly weekend zmarnowany) a na koniec zainstalowalem beta wersje ubuntu 21.10 (bo komus to pomoglo na reddicie) i co? - dupa. Albo nie ma w ogole dzwieku albo sie przycina i co jakis czas trzeba wpisac komende pulseaudio -k. Na necie 0 rozwiazan mojego problemu. Co za gowno. Oczywiscie na win wszystko dziala. Masakra.
#linux
  • 24
@Kryspin013: z tymi bebechami niestety NIe jest certyfikowany. Z gorszymi jest. W necie znalazlem jedynie ze kazda osoba z intel hda codec tange lake i chipsetem cirrus logic ma ten problem jedyna roznica za na niektorych dystr. linuxa w ogole nie ma dzwieku (karta nie wykrywana albo jest wykrywana i nie ma dzieku) albo sa takie szumy / piski w dzwieku no to na wszystkich dystr oprocz ubuntu nie mam w
systemu juz piskow nie ma albo z czasem uzywania laptopa sie robia i co jakis czas trzeba przeladowywac pulseaudio.


@zbyszek_kieliszek: Tak się zastanawiam, te piski pojawiają się gdy intensywnie korzystasz z USB lub wtedy są bardziej odczuwalne?
@fervi: nie ma nic wspolnego z usb, internetem itd. Nie wiem w czym jest dokladnie problem ale w syslogu jest error dot. pulseaudio jak juz go przeladowuje bo sa te szumy piski to nie moze odladowac modulu null-silk i ze ona caly czas zaladowany jest. To jedyny moj trop. Pod windosem dzwiek dziala jak brzytwa.
@zbyszek_kieliszek: Wolałem się zapytać, bo w tanich kompach USB potrafiło przebijać (czy coś) na kartę dźwiękową co wywoływało piski xD W robocie miałem takiego kompa i mnie #!$%@?ł niemiłosiernie
w sensie kernela (linux-image, linux-headers...). zainstalowalem 5.4 i 5.6 obok 5.11. na 5.4 w ogole sie nie bootuje, na 5.6 uruchamia sie ale to samo z dzwiekiem wiec ja nie wiem co oni tam sobie certyfikowali w ubuntu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Typowy programista.ma gówno laptopa bez certyfikacji i żali się że nie działa, w dodatku mierny programista albo programuje znowu w jakimś gówno groovy czy inny python bo porządny programista napisałby sterownik sam i puścił do społeczności.ha tfu
@walenty-merkel: nic to nie dalo

Obecnie udalo mi sie osiagnac cos takiego:
* po uruchomieniu systemu jest ok
* kazdy dziwek z discorda LUB odpaleniu ustawien -> dzwieki powoduje ze juz sie dzwiek psuje
* jak jest dziek ok to w YT tez jest ok klikam pauze na YT, wchodze w ustawienia -> dzwieki i tescie dzwiekow lewy / prawy jest ok ale jak tylko zamkne przegladarke i wejde raz jeszcze
@zbyszek_kieliszek: Jeśli jeszcze masz siłę, mógłbyś dać szanse dystrybucji opartej na Arch'u. Manjaro powinno się nadać, bo stawiasz i działa out-of-box. Pakiety wpadają jakoś dwa tygodnie za Arch'em czyli masz świeżutkie, ale ciut stabilniejsze. Co ważne z jądrem możesz skakać do woli, łatwo doinstalować. U mnie w domu i w pracy Manjaro daje radę. Nie posypał mi się, poza jednym przypadkiem (moja wina, łatwo naprawiłem) i jedynie na domowym gdzie mam
Pobierz
źródło: comment_1633346974s8GWsg4Hos6ki4VR15YXg4.jpg
@zbyszek_kieliszek: Jest live, to gotowiec podobnie jak ubuntu czy mint, system ma inny rodowód, no i trochę to inaczej wygląda jeśli chodzi o pakiety, distro jest rolling release (bez wydań o skończonej dacie przydatności) i ma inną filozofię. Przesiadłem się z Ubuntu LTS, którego używałem z 10 lat i nie narzekam.
@balrog84: na Manjaro w ogole dzwieku nie bylo ale rozwiazalem problem na Ubuntu 20.04 LTS. Poszperalem i znalazlem informacje o zmianach w kernelach linuxa odnosnie chipsetow Cirrus (ja mam taki i oblusuje go ten intel tiger lake). Zainstalowalem najnowszy kernel jaki byl dostepny w repozytoriach (5.14.0-1004-oem) i na nim jest ok dzwiek. Zobaczymy czy ubuntu bedzie stabilnie na nim smigac. Okazuje sie ze po certyfikacji zmienil sie chipset w dellach vostro