Wpis z mikrobloga

Drodzy,

Mój obecny zestaw, składany naście lat temu dogorywa - Core2Duo E8600, 4GB DDR2, od niedawna GTX460 z OLX bo GF9800TI, który był tam od nowości, zakończył projekt i zaczął walić artefaktami.
To co zaobserwowałem po wsadzeniu "lepszej" karty od poprzedniej, to brak poprawy performance w grze. Odpalilem afterburner i maks obciążenie GPU 20%, CPU - 90-100%.
Zacząłem zastanawiać się nad dalszym pudrowaniem trupa. Chciałem wrzucić jakiegoś Quada9600 ale power rating ma wyższy (95 vs 65W) więc zmiana coolera, zasilacza a i tak zostanę z 4GB RAM bo tyle obsługuje moje MOBO. Więc jeszcze zmiana MOBO...
I tak przed oczyma stanął mi obrazek "f*ck this shit, I'm out".

Zacząłem robić research. Świadomy obecnej sytuacji na rynku GPU wykombinowałem sobie, że ze starego kompa odzyskam SSDki i GPU właśnie, w oczekiwaniu na "lepsze czasy".

W sieci jest od metra i ciut stron z artykułami pt. "Zestaw dla gracza do kwoty X". I jak z zestawu "do 6K" wywali się GPU i dyski zostają elementy za 3K ( ͡° ͜ʖ ͡°) na przykład tu: https://antyweb.pl/jaki-komputer-do-gier-aktualne-polecane-zestawy

Pytanie do ekspertów: Czy takie "zestawy" są generalnie ok?
Zdaję sobie sprawę, że teraz proporcje będę miał odwrócone - CPU będzie zbijał bąki a GPU stanie się wąskim gardłem, jednak ma to być rozwiązanie "tymczasowe" (jak most Syreny) ;-)

Chciałbym też za kilka lat nie mieć związanych rąk i móc zrobić upgrade procesora / dołożyć RAMu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Okolo roku temu był uberhype na Wykop na RYZENy. Teraz widzę, że te zestawy w internetach głównie siedzą na i5.
Co do zastosowań: preferuję shootery nad przygodówki - jeśli ma to jakieś znaczenie. :-)

Czy taki plan ma jakiś sens? Czy możecie ewentualnie coś doradzić? Moze ktoś z Was przerabiał podobny scenariusz?
Będę wdzięczny za możliwe podpowiedzi!

#komputery
  • 7
  • Odpowiedz
  • 0
@Iwan_Szatow: "w akcji" 60-63 stopni na CPU, GPU 50-55. Z tego co czytałem max dla tego proca to coś rzędu 70-72. Raczej nie powinien występować thermal throttling.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@luslom: jak masz kartę 20% a cpu 90-100 to znaczy tyle że procesor ostro ja bottleneckuje więc nic z tym nie zrobisz.
Takie zestawy ze stron są generalnie dopuszczalne, aczkolwiek wrzucają tam sponsorowane podzespoły jak wadliwe chińczyki zasilacze spc.

Na procesor nie ma sensu wydawać nie wiadomo ile z tego względu, że zanim zacznie być wykorzystywany w połowie to będzie już przestarzaly i nowa generacja pomimo że nawet budżetowa to
  • Odpowiedz
  • 1
@luslom tak jest, średnia półka jest najbardziej opłacalna! I510400f albo właśnie ryzeny x600.

Jakbyś chciał super oferty cenowe to daj znać.
  • Odpowiedz