Wpis z mikrobloga

Dlaczego ludzie cisną po NBPie? Chciałbym wiedzieć jakie podniesienie w Polsce stóp procentowych będzie miało przełożenie na:

- rosnące ceny gazu (to jest nawet kilka % dziennie)
- rosnące ceny ropy
- rosnące ceny surowców wykorzystywane w przemyślę
- w #!$%@? drogi fracht globalny

itp itd

Tak bardzo chcecie płacić 600 zł raty kredytu więcej i 7 ziko za benzynę?

#gospodarka
  • 14
  • Odpowiedz
@pocomilogin: NBP robi znakomitą robotę, niskie stopy ratują naszą gospodarkę, a PiS najlepszą partią jest. Jakieś ceny materiałów budowlanych, czy nieruchomości, to jakieś fałszywe korelacje z niskimi stopami. Przecież wiadomo, że świat się sypie, to my też musimy, a w 2008 to był fart, że tylko nas minęło. Deprecjacja złotówki stymuluje eksport, a nasza ekonomia eksportem stoi, więc dobrze się dzieje.
  • Odpowiedz
@marek-krakow: Kolejny.... pogadałeś no fajnie. Moje pytanie brzmi w jaki sposób LOKALNA podwyżka stóp procentowych zatrzyma GLOBALNĄ inflację? Nie zależnie od wysokości stóp w Polsce fracht, paliwo, energia, surowce będą drożeć. Jaki wpływ na politykę gazową Rosji czy skup surowców przez chiny będą miały 1,2 czy 3% stopy w Polsce? W jaki sposób wzrost kosztu kapitału w Polsce wpłynie na obniżkę infalcji?

@taknietakznowuzajete no dobrze rzuciłeś frazes, bardzo fajnie. Odpowiedz mi
  • Odpowiedz
@pocomilogin: warto zauważyć, że podniesienie stóp procentowych pozwala też na jakąś obronę swoich oszczędności. Wyobraź sobie, że jesteś na emeryturze i odkładałeś na nią całe życie a z lokaty obecnie dostajesz 0.5% przy inflacji 6%.... Dlatego zawsze jeżeli inflacja była większa niż planowano to stopy procentowe były większe niż inflacja. Obecna polityka pieniężna jest bardzo krzywdząca dla oszczędzających. Już nie mówiąc, że spowodowałoby to zmniejszenie obrotu kapitałem co jest jednym z
  • Odpowiedz
@pocomilogin: Cisną bo NBP ma wpływ na całą sytuacje z podwyżkami cen, ale trochę mniejszy niż wszyscy sądzą. Niemniej jednak ma duży wpływ na np. kurs złotówki i osłabia ja, przez co więcej płacimy za towary eksportowane i surowce albo na sytuacje na rynku nieruchomości/budowlanym. Cisną również, bo realizuje politykę PiS tanim kredytem a nie swój główny cel: utrzymanie stabilnego poziomu cen.
  • Odpowiedz
@marek-krakow: zawiść XD Faktycznie spowlnienie gospodarcze to jest to czego nam trzeba teraz :)

@darkfireon to co piszesz miałoby sens w przypadku w którym ceny surowców energetycznych globalnie by nie szalały. Zgodnie z twoją logiką trzeba by stopy podnieść na 7% co doprowadziłoby do zapaści gospodarczej. Prawdopodbnie nie wypłynęłoby na obniżkę cen, a tylko na spadek konsumpcji. Odpaliłbyś spiralę śmierci.

@jarqos masz na myśli towary importowane? akurat dla eksportu słaba złotówka
  • Odpowiedz
@pocomilogin: Ale ceny surowców są też powiązane z popytem na usługi i produkty co widać było na ropie rok temu. Oczywiście czynników jest więcej jak np. ustawy, wypadki itp. ale skupiam się na aspektach ekonomicznych. Spirala śmierci może też pojawić się ze względu na inflacje.
Znaczy nie proponowałem podniesienia w taki sposób stóp, odniosłem się jak to wyglądało w przeszłości. Sprawa podwyżki może i przerasta moją znajomość ekonomii ale uważam że
  • Odpowiedz
@darkfireon: Jeszcze raz, jaki cel ma podnoszenie inflacji lokalnie w sytuacji gdy gospodarka amerykańska, chińska i europejska są rozgrzane do czerwoności i zasysają surowce? To nie Polska winduje ceny, my jesteśmy kropelką w morzu światowej gospodarki. Uważasz że ktoś Polsce taniej sprzeda gaz czy stal bo są tu wysokie stopy? Nie, sprzeda je do Niemiec które grzeją swoją gospodarkę. Owszem silniejszy złoty sprawiłby że te surowce nie byłyby aż tak drogie
  • Odpowiedz