Wpis z mikrobloga

Mireczki co się znają na #kredyt, które chętnie udzielają #banki, mam pytanie:
Spłacam i zamykam wcześniej mój #kredythipoteczny i zaptytuję uprzejmie czy należy mi się w związku z tym zwrot czegokolwiek z banku? Nie znam się na tych sprawach kompletnie, a jeśli można coś uszczknąć, to po co zostawiać banksterom. Oto co mam wpisane w umowie, jako parametry mojego kredytu:
zmienna stopa procentowa, stawka referencyjna Wibor 3M, marża, prowizja, ubezpieczenie niskiego wkładu oraz paczka ubezpieczenia (nieruchomość, życie i utrata pracy) płatna co miesiąc wraz z ratą kredytu.
Jak by ktoś mógł się podzielić wiedzą - będę bardzo wdzięczny.
  • 3
@szypkibuk: Ubezpieczenie raczej nie, bo płacisz miesięcznie. W sensie w najlepszym wypadku dostaniesz za jeden miesiąc zwrot (zależy, czy jest pobierane na zapas, tzn. z ratą płacisz ubezpieczenie na najbliższe 30 dni, czy na poprzednie).

Przy prowizji zależy kiedy podpisywałeś umowę o kredyt. Jeżeli przed wejściem w życie ustawy o kredycie hipotecznym (marzec 2017), to może być ciężko. Ale generalnie próbować nie zaszkodzi, znajdź sobie wzór wniosku o zwrot niewykorzystanej części
Spłacam i zamykam wcześniej mój #kredythipoteczny i zaptytuję uprzejmie czy należy mi się w związku z tym zwrot czegokolwiek z banku?


@szypkibuk: Odsetki i ubezpieczenia naliczane są na bieżąco. Po wcześniejszej całkowitej spłacie kredytu przestaną być naliczane. Jeśli wcześniej zapłaciłeś na przykład ubezpieczenie nieruchomości za rok to otrzymasz proporcjonalny zwrot.

Prowizje w przypadku kredytów hipotecznych nie są zwracane. Sprawa z TSUE dotyczyła artykułu 49 ustawy o kredycie konsumenckim. Według tego artykułu