Wpis z mikrobloga

Po co istnieje taka misja jak Artemis 2?
Ja wiem że w tym programie się nic nie trzyma kupy, bo używa się koszmarnie drogich SLSów.
Ale rozumiem argument że po tylu latach palenia pieniędźmi, wypadało by korzystać z tych rakiet.
Rozumiem też że Artemis 1 jest misją testową mającą sprawdzić czy wszystko pójdzie dobrze. Ale dlaczego do lądowania na księżycu dojdzie dopiero przy Artemis 3? Misja Artemis "2" różni się od "1" tylko tym że na pokładzie będą ludzie na pokładzie xD

Rakietę do tej misji można było by wykorzystać do wysłania jakiejś sondy w zewnętrzne rejony układu słonecznego. I byłby z tego większy pożytek niż ta misja.

#artemis #kosmos #ksiezyc #spacex
  • 12
@Grewest: nie znam szczegółów tych misji, ale generalnie chodzi o powrót na księżyc i zbudowanie tam stałej bazy, no i wiadomo że przy tak ambitnym celu będzie wiele kroków pośredniczących. Nie rozumiem jak możesz tak łatwo stwierdzić, że wysłanie sondy jest bardziej pożyteczna niz ekspansja człowieka w kosmosie, no chyba ze ja gdzieś tutaj robię błąd
@benzyna_abstrakcyjna: Artemis 1 to wysłanie pustego Oriona na orbitę wokół Księżyca i powrót na Ziemię.
Artemis 2 to wysłanie Oriona z ludźmi i powrót na Ziemię.
Artemis 3 to lądowanie ludzi na powierzchni Księżyca.

Artemis 2 nic nam po prostu nie da, poza paroma fotkami Jest niepotrzebną misją. Misja Artemis 3 jest dużo ważniejsza. Już nie wspominając o późniejszych misjach z "artemis basecamp" i "gateway".
@Grewest: nie wiem czy Ty żartujesz, przecież skoro Artemis 2 jest przed Artemis 3, gdzie będą lądować ludzie, to chyba oczywiste, że ta misja jest im potrzebna, że pewnie mimo podobnego opisu, będzie tam przeprowadzonych wiele dodatkowych testów, tak aby nie #!$%@? 3. No chyba że właśnie o te różnice pytasz

@Grewest: Myślę, że może chodzić o przetestowanie wszystkich systemów podtrzymywania życia, przed misją w trakcie której nie będzie mogło być mowy o jakichś niedociągnięciach
@Grewest: oczywiście że jest potrzebna do przetestowania wszystkich systemów z ludźmi na pokładzie tak aby wprowadzić ewentualne poprawki (jeśli by były wymagane) do Artemis 3 i finalnego lądowania. To jest oczywiste.
Apollo 10 też już oddzielili lądownik od orbitera, zeszli chyba nawet na coś ok 10km nad powierzchnię księżyca. W teorii mogli lądować, ale plan misji zakładał że nie lądują i wrócili.
To samo jest z Artemis 2.

Myślę, że może chodzić o przetestowanie wszystkich systemów podtrzymywania życia, przed misją w trakcie której nie będzie mogło być mowy o jakichś niedociągnięciach


@Rancor: Ale można to przetestować bez ludzi na pokładzie. W trakcie pierwszej misji.