Wpis z mikrobloga

Siemka!
Mam laptopa z I7-10870H (Gigabyte Aero 15 XC), oficjalnie ten CPU wspiera RAM do 2933MHz. Wgrałem zmodowany BIOS i udało się uruchomić profil XMP na 3200MHz (przynajmniej tak wskazuje bios i windows ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Mam zamiar wymienić RAM na 32GB i zastanawiam się jakie opóźnienia wybrać? CL22 czy CL16? Różnica w cenie 300zł. Bo żadnych testów w laptopach nie widzę i nie wiem czy jest zbytnio sens się w to pchać.
Laptop stacjonarno-mobilny. Gierki i programy do obróbki.
#technologia #laptopy #windows #linux #komputery
  • 5
@Pietr: No różnica między CL16 a CL22 jest gigantyczna już patrząc po samej różnicy CL. Ludzie się często spuszczają że "nie bierz tego RAMu CL17, tu masz CL16 za niewiele drożej/tyle samo" a 22 to chyba najwolniej jak się da, co przy nie-szałowej prędkości 3200mhz da po prostu bardzo podstawowy, taki sobie wynik. 3200 przy 16 to już jak w stacjonarce, czyli w porządku.
@Pietr: Kiedyś w oczy mi się rzuciła informacja że jakiś model laptopa obsługiwał niższe CL tylko z niższymi MHz, ale nie znajdę tego fragmentu Mirku :( Chciałem tylko zainteresować tematem bo może i tak nie będzie można wykorzystać takiego CL...