Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Prowadzę pierwsze analizy konkurencji i zastanawiam się dlaczego mają taką tanią wysyłkę ze swoich sklepów. Czy jeśli załóżmy jest czynnym podatnikem VAT i w sklepie oferuje wysyłkę za 12,30 z VAT. To jako vatowiec mam prawo odliczyc sobie to 2,30zł co realnie mnie wyniesie 10 zł. Jak to wygląda w praktyce? #biznes #sklepinternetowy #ecommerce

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6144cf34942c94000b1dd072
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 8
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: czynny VATowiec może odliczać kwotę VAT i dla dostawy to działa tak samo jak dla towaru.

Jeżeli towar jest na obniżonej stawce VAT (np. 5%, 8%) to sprzedawca w tej samej stawce podatkuje dostawę dla klienta, ale już od usług kurierskich dostanie fakturę na 23%. Wtedy jak kurier naliczy 12,30 zł brutto, to sprzedawca może naliczyć 10,80 zł brutto klientowi i na poziomie wartości netto wyjść na zero.

Niższa cena
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Odliczasz koszt, VAT jest podatkiem neutralnym dla przedsiębiorcy. A zacznijmy od tego że ani ty ani konsument nie odliczacie jego kosztów wysyłki. W dodatku opłaca się schodzenie z opłatami wysyłek wobec klienta do stopnia w którym się do tego dopłaca (wręcz stosuje się darmowe wysyłki) a jeszcze dalej idąc - da się uzyskać koszty wysyłki znacznie niższe niz to.
  • Odpowiedz
ŻółtyTygrys: Czyli wynika z tego, że mają niski koszt wysyłki kosztem dodania tej różnicy do ceny produktów.

Dla vatowca liczy się kwota netto czyli 10 zł, i tyle faktycznie mogę dać do kalkulacji. 2,30 zł idzie na poczet rozliczenia vat i rozumiem, że jest to vat należny?

Rozumiem, że z tej kwoty 10 zł netto nie można wrzucić w koszty, aby odliczyć np. 19% podatku.

@neobooks:

Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: nie wiem co masz na myśli z tym wrzuceniem w koszty, więc zróbmy przykład od A do Z.

1. Sprzedawca kupuje z hurtowni towar o wartości netto 100 zł i 23%
Płaci hurtowni 123 zł
Wlicza w koszty 100 zł
Nalicza 23 zł VAT (do odliczenia)

2. Sprzedawca sprzedaje klientowi towar za 110 zł netto i 23% + dostawa 10 zł netto i 23%
Dostaje 147,60 zł
Przychód to 120
  • Odpowiedz
@Homnadren: tak, podatek 1,90 zł. Tak to jest, gdy jedno działanie wydaje ci się tak proste, że liczysz w pamięci ( ͡° ͜ʖ ͡°) No cóż, księgowi nie muszą umieć dodawać i mnożyć, od tego mamy Excela.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Myślę teoretycznie da się taniej, tylko musisz mieć duży wolumen i dobrego brokera, który Ci ogarnie niższe ceny.

I oferuj darmową wysyłkę. Tj doliczaj jej koszt do produktu. Zawsze możesz 'motywować' konsumenta że wysyłka darmowa ale do 72h a płatna do 24h ( ͡° ͜ʖ ͡°)

https://www.businessinsider.com/retailers-are-offering-free-shipping-with-more-e-commerce-transactions-2014-5?IR=T
tl;dr - konsument jest bardziej skłonny kupić nawet jeśli "darmowa" wysyłka kosztuje 0 zł, ale płaci za nią w
  • Odpowiedz