Wpis z mikrobloga

  • 7
1740 + 1 = 1741

Tytuł: Poczucie kresu
Autor: Julian Barnes
Gatunek: literatura piękna
Tłumacz: Jan Kabat
Wydawnictwo: Świat książki
Ocena: ★★★★★★★

Moje kolejne podejście do książki uhonorwanej Bookerem i po raz kolejny mam mieszane uczucia co do jej oceny.

Książka opowiada o Anthonym Websterze, który postanowił wrócić do czasów swojej młodości i spróbować podsumować dotychczasowe życie, gdy otrzymał zupełnie niespodziewany spadek po matce jego byłej dziewczyny.

W młodości Anthony spotykał się z Veroniką, która wywarła na niego spory wpływ, niestety niezbyt dobrze się dogadywali, co zakończyło ich związek. Matka Veroniki ostrzegała go przed nią, czego sam bohater nie mógł za bardzo zrozumieć. Jakiś czas po ich rozstaniu Veronika zaczęła się spotykać z jego najlepszym przyjacielem Adrianem.

Adrian niestety popełnił samobójstwo, Anthony i reszta paczki, z którą trzymali się w czasach młodości próbowali rozwiązać zagadkę jego śmierci, ale bezskutecznie. Częścią spadku, który otrzymał Anthony miał być dziennik Adriana.

Historia Anthonego to opowiadanie dla opowiadania, nie do końca ma jakiś większy plan, co chce przekazać czytelnikom i mam wrażenie, że robi to bardziej dla siebie. Część informacji jest pominięta, a niektóre kwestie pozostaną niewyjaśnione. Narrator ma tytułowe poczucie kresu i stara się rozwiązać zagadki przeszłości, które bardzo mocno go ukształtowały.
Książkę czyta się błyskawicznie, wciąga od pierwszych stron, natomiast zdecydowanie nie zostawia czytelnika z poczuciem kresu. większość drzwi, które otworzył autor pozostały otwarte, a wątki nierozwiązane.
Mam wrażenie, że autor nie wiedział do końca jak je zamknąć, więc je tak po prostu zostawił. Trochę szkoda, bo książka zapowiadała się na prawdę nieźle. A i zapomniałem wspomnieć o tym, że autor koniecznie chciał pokazać, jak samotny jest nasz bohater i wielokrotnie mimochodem wspomina o jego masturbacji, kompletnie nie mam pojęcia dlaczego, bo nic nie wnosi to do historii. Trochę jak Stasiuk ze swoim wtrącaniem o brudzie.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
107/120
#bookmeter #czytajzwykopem #legimi #booker #nagrodabookera
ali3en - 1740 + 1 = 1741

Tytuł: Poczucie kresu
Autor: Julian Barnes
Gatunek: literat...

źródło: comment_16317074965wN32ZGdd71F5eo0bvaRZf.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Tszmiel: hej, link do wpisu z numeru 3 na Twojej liście podobnych książek (Legenda o samobójstwie) przenosi do sklepu, zamiast do recenzji na wykopie
  • Odpowiedz