Wpis z mikrobloga

#pytanie #pytaniedoeksperta #fotowoltaika #pv #prad #polska #energetyka #orange

Mój wujek prowadzi firmę gdzie zużywają dużo prądu (powiedzmy 30 MWh miesięcznie). Od czasu zmian cen prądu i wprowadzenia opłat mocowych stwierdził, że założy instalację fotowoltaiczną (pierwsze 50 kW, potem może coś więcej jak zda egzamin). Moduły będą umieszczone na dachu hali, której praktycznie nic przez cały dzień nie zasłania. Chętnie poznam Wasze opinie na temat fotowoltaiki ogólnie oraz oferty którą dostałem.

W skrócie:
* Moc: Prawie 50 kW;
* Z kim umowa: Orange Polska SA;
* Cena: około 150k PLN netto;
* Moduły PV: Sharp Mono 445W NU-JD445
* Falownik: Growatt MAX 50
* Zabezpieczenia ACDC
* Orange Energy Controller - monitoring 2 lata wliczony w cenę.

1. Czy to dobra oferta?
2. Czy to w miarę dobry sprzęt?
3. Czy pv ma w ogóle w PL sens?
4. Coś na temat realnego czas zwrotu? Wasze doświadczenia w kwestii rzeczywistość vs symulacja (przy założeniu, że rzeczywistość to nie symulacja ( ͡° ͜ʖ ͡°))?
5. Coś na temat tego Energy Controllera na 2 lata, potem domyślam się że opłata ale nic na temat tego nie ma we wzorze umowy. Oczywiście wujek pewnie dopyta o to....

6. Rozumiem, że jak zużyję na bieżąco to co produkuję, to nie ponoszę opłat za przesył? A w weekendy, płacę za przesył tam i z powrotem?

Januszex prosi o pomoc :D
  • 26
  • Odpowiedz
Tak jak kolega wyżej napisał - drogo.
Sam mógłbym zaoferować instalację za około 10 tyś taniej z falownikiem Huawei i panelami Bruk-Bet posiadającymi polską gwarancję produktową o długości 20 lat (dlatego, że jesteśmy autoryzowanym partnerem) i na liniowy spadek mocy 25 lat.
Ewentualnie z panelami Longi itp., wtedy cena wyniesie około 125 tyś. Ceny netto oczywiście.
W tym załatwienie formalności, uzgodnienia PPOŻ oraz rozłącznik izolacyjny.
Z jakiego województwa jesteście?
  • Odpowiedz
@hrabia_od_gnoja: Mirku, to trza na spokojnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Musicie wziąć pod uwagę następujące kwestie:
Instalacja do 50 kW to jest mikroinstalacja i może być póki co rozliczana na zasadzie opustów, nie wymaga projektu budowlanego, umowa powinna być kompleksowa a więc sprzedawca energii powinien być jednocześnie dystrybutorem. Często firmy zmieniają sprzedawcę energii na tańszego więc trzeba przekalkulować czy opłaci się instalować te 50 kW.
Rozbudowa instalacji
  • Odpowiedz
@Artvr_Geni: małopolskie. Wujek raczej zawsze stawia na polskie ale boi się, że w tej chwili powstało pełno firm co montują, które zaczną wkrótce upadać i zostanie bez serwisu i bez żadnego wsparcia, a jednak Orange to duża i znana firma która raczej nie zniknie z rynku
  • Odpowiedz
@slavkowsky: wiadomo, na spokojnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
no więc tak: dokumentów nie widziałem więc nie wiem jaka jest moc umowna... ale jest sporo. Wujek zawsze coś powtarzał, o 270 lub 330... Czy to o to chodzi... W każdym razie zużycie sięga 30 MWh miesięcznie minimum, zdarza się nawet do 50 dobijać. Maszyny idą w godzinach 6 - 17.

Dystrybutorem energii na pewno jest tauron, ale energię
  • Odpowiedz
@hrabia_od_gnoja: Zrozumiałem że energię kupujecie od Orange. Ale jak nie to jest ok.
Nie polecam foto od żadnego operatora, tylko żeby była umowa kompleksowa na dystrybucję i sprzedaż energii od jednej firmy bo to warunek bycia prosumentem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hrabia_od_gnoja: kolega wyżej daje takie rady, że lepiej nie czytaj. Przy tak dużym zużyciu umowa kompleksowa i rozliczanie prosumenckie to strzał w kolano. Wiek musi podpisać z firmą od której obecnie kupuje energię umowę na odkup nadwyżek. To będzie najbardziej opłacalne.
  • Odpowiedz
Ta no jasne, bez znajomości profilu obciążenia decydować co się będzie bardziej opłacać. Gdzie sprzedają takie kule dla jasnowidzów? :>
  • Odpowiedz
@lisciasty: Dopytam jeszcze czy lepiej być prosumentem czy odsprzedawać. Ale profil wygląda (ogólnikowo) tak jak już po części wspomniałem: między 06:00 - 17:00 praktycznie całe i stałe zużycie. 11:00 do 11:30 przerwa więc tylko część maszyn pracuje. Weekendy raczej wolne.
  • Odpowiedz
Dobra, późno jest i źle przeczytałem o zużyciu, myślałem że to jest 30 tys. kWh na rok a to jest miesiąc :> W takim razie faktycznie nie trzeba się martwić o prosumenta, bo bieżąca produkcja z tych 50kW zostanie zeżarta na miejscu przez bezwzględne maszyny. Tak czy siak te 50 to kropla w morzu potrzeb, ale na początek można zrobić, bo wszystko powyżej 50 to już dużo większa papierologia.
  • Odpowiedz
@hrabia_od_gnoja: Mirku, jakbyś chciał wybrać firmę z małopolski, która ci może w dobrej cenie taką instalację zrobić to odblokuj priv, coś wycenię coś doradzę, albo najwyżej mnie odrzucisz. Z fartem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@hrabia_od_gnoja: żeby oferta miała sens to oferent powinien sprawdzić profil zużycia energii i dobrać rozwiązanie pod klienta.
Większość firm na rynku wali panele jak na domek a potem działa to jakoś.

Zanim weźmiesz na poważnie ofertę od kogoś to zapytaj ile instalacji 50kw+ projektowali i poproś o referencje.

Jeśli małopolska to mogę spróbować Cię umówić żebyś zobaczył jak powstaje instalacja 50kwp w Krakowie na dachu firmy. A potem ci pokażę dokumentację
  • Odpowiedz