Wpis z mikrobloga

Witajcie, mam problem z obliczeniem vatu należnego od naliczonego. Podam prosty przykład, kupuje towar X u producenta w cenie 100 zł netto, od tego producenta otrzymuje FV gdzie jest dodany podatek VAT w wysokości 23%, czyli place mu 123 zł brutto za towar X.

Powiedzmy że chce odsprzedać ten towar dalej dodając do niego marżę, oraz znów podatek VAT w wysokości 23%, gdyż jestem na Vacie.

Przykladowo sprzedam ten towar klientowi końcowemu w cenie 188,19 zł. W tym moja marza 30 zł oraz podatek VAT 23%. I teraz pojawia się pytanie jaką rzeczywistą kwotę podatku VAT muszę odprowadzić do skarbowego?

Bo na razie z tego co wychodzi to państwo na jednym towarze zgarnie 46 procent w podatkach. Jak liczyć podatek od zakupu brutto w hurcie/producenta a późniejszej odsprzedaży dla klienta końcowego.

Przepraszam z góry, że coś być może pomieszałem, do tej pory byłem zwolniony z VAT ale ze względu na przychód powyżej 200 tys. będę musiał przejść na Vat.

#pytanie #ksiegowosc #podatki #firma #dzialalnoscgospodarcza
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@NaebanyMistrzu: w twoim przypadku VAT należny (od sprzedaży) wynosi 35,19 zł, a VAT naliczony (od zakupu) wynosi 23,00 zł. Następnie bierzesz należny i odejmujesz od niego naliczony - czyli 12,19 zł to jest kwotą, którą przekazujesz US.
  • Odpowiedz
  • 0
@neobooks aha no tak czyli odprowadzam VAT od wartości dodanej. Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź.

PS. Obecnie mam taką księgową że jak powiedziałem że muszę przejść na Vat to powiedziała mi że muszę szukać innej księgowej.
  • Odpowiedz
@NaebanyMistrzu: słyszałem że niektóre księgowe niechętnie patrzą na pełne księgi rachunkowe w spółkach, ale żeby odsyłać klienta z VATem to pierwszy raz :D Jak coś, to Neobooks chętnie się księgowością zajmie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@NaebanyMistrzu: Ale zwróć uwagę, że w przykładzie, który podałeś Twoja marża wynosi nie 30, a 53 zł, bo porównujesz ze sobą cenę brutto (zakupu) i cenę netto (sprzedaży). Jak chcesz mieć marżę 30 zł, to powinieneś sprzedać produkt za 130 zł netto, czyli 159,90 zł brutto, a wtedy różnica między VATem należnym a naliczonym, którą musisz odprowadzić do US, wynosi 6,90 zł.
  • Odpowiedz