Wpis z mikrobloga

4) Zaliczenie do przychodów z działalności gospodarczej poleasingowych składników majątku.


W zgłaszanych uwagach podkreśla się, że zmiana w sposób oczywisty doprowadzi do wzrostu

obciążeń podatkowych sektora MŚT. Zmiana nie uwzględnia również praw nabytych,

ponieważ dotyczy także umów już zawartych.


Stanowisko do uwag. Uwagi nie zostały uwzględnione. Zmiana ma charakter uszczelniający.

Do kosztów podatkowych zaliczane są raty leasingowe. Obecnie, w sytuacji, gdy

leasingobiorca wykupi składnik po wycofaniu z działalności gospodarczej, czyli do majątku

prywatnego, przychód z jego sprzedaży nie jest kwalifikowany jako przychód z działalności

gospodarczej, pomimo, że rata leasingowa była uwzględniana w kosztach prowadzonej

działalności. Jeżeli po nabyciu (wykupieniu), odpłatne zbycie składnika będącego rzeczą

ruchomą nastąpi po upływie 6-cio miesięcznego okresu, przychód ze sprzedaży nie podlega

opodatkowaniu. Projekt wyklucza tego rodzaju sytuację. Zaproponowano zmianę, zgodnie z

którą, nowe regulacje będą miały zastosowanie do odpłatnego zbycia składników nabytych

(wykupionych) po 31 grudnia 2021 r.


https://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/Projekty/9-020-649-2021/$file/9-020-649-2021.pdf

#motoleasing #leasing #dzialalnoscgospodarcza #gospodarka #finanse
  • 22
@OptiFinance: No ok, a kiedy powstaje obowiązek zapłacenia podatku za to auto? Kończy mi się leasing, wykupuje je do DG, a po powiedzmy kilku miesiącach "wyciągam" go z działalności, czy w tym momencie już się pojawia zobowiązanie zapłaty dochodowego, czy dopiero przy sprzedaży?
@OptiFinance: Generalnie wystarczyło by, aby leasingi zmieniły podejście i pozwoliły robić cesje na osobę prywatną, było by to jakieś obejście. Pytanie tylko jak to prawnie wygląda, czy w ogóle jest szansa, na taki manewr ze strony leasingów.
@OptiFinance: fajnie że dwa lata temu wziąłem sobie leasing na cztery lata z myślą właśnie o wykupie za 1% xd.
A tu się okazuje że nowe prawo działa dla starych umów ( ). Nie wiem kurde, myślisz ze droga sądowa też jest przegrana?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@JanuszElektroniki: po urlopie wrócę do analizowania projektu :) darowizna nie przejdzie, bo z pierwotnym projektem narracja była taka, że i tak był do zapłaty podatek od wartości rynkowej. Nie wiem jak teraz bo nie zdążyłem się zapoznać przed wyjazdem.

@h5n1: niestety nie Ty jedyny :/

@sebi20: z DG na osobę prywatną nie ma mozliwosci, w drugą stronę tak. Jest na to przepis, ale nie mam tego jak znaleźć w