Wpis z mikrobloga

Kiedy zaczynamy się nudzić, grunt osuwa się nam spod stop. Do naszej świadomości wlewają się bolesne myśli, wątpliwości w kwestii sensu życia. Uporczywie uciekając od nudy, szukamy oparcia w codziennych zajęciach. Czy nuda nigdy nie przynosi nam jednak niczego dobrego? Aby podjąć próbę odpowiedzi na to pytanie, przyjrzałem się filmowi Kolekcjonerka (1967) Erica Rohmera w kontekście kilku uwag Sorena Kierkegaarda.

Odnośnik do wpisu: Bolesna nuda-Kolekcjonerka

------
Nazywam się Jakub Walicki, jestem doktorantem w Instytucie Filozofii i miłośnikiem kina. Prowadzę bloga Przemyślane Kadry, gdzie umieszczam krótkie wpisy, które mają formę 1:1. Omawiam w nich jeden filozoficzny wątek, wykorzystując jeden film jako ilustrację. Wpisy pojawiają się co niedzielę.

#filozofia #film #kino #edukacja #przemyslanekadry
[zobacz magnolia2-940x421.jpg]
przemyslanekadry - Kiedy zaczynamy się nudzić, grunt osuwa się nam spod stop. Do nasz...

źródło: comment_16308285329pdfZ9UCi6iOTpgh4kxVih.jpg

Pobierz
  • 3
@przemyslane_kadry: ale taguj #qualitycontent! Tak mi się skojarzyło ze słowami Bocheńskiego: "Mądrość polega na tym, żeby żyć tak, aby życie w każdej chwili miało sens, a życie ma sens pod dwoma warunkami – pierwszy, jeśli człowiek do czegoś dąży, ma cel, a drugi – jeśli używasz chwili – mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia": https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2259232,Jozef-Maria-Bochenski-Badacz-madrosci

Ten cytat z filmu: "Nie mając nic do roboty po raz pierwszy od 10 lat,
@lokalizator: Serio mam używać takiego tagu? To brzmi trochę samochwalczo. Przy okazji przygotowywania tekstu w ogóle nie pomyślałem o Bocheńskim, ale to skojarzenie faktycznie wydaje się zasadne. Postaram się któregoś razu do niego odwołać, być może wezmę jakieś fragmenty z 'Logiki religii' ('Ku filozoficznemu myśleniu' to w ogóle jest jedna z książek, które kiedyś najbardziej mnie zaciekawiły, wciągnęły w filozofię). Wielkie dzięki za komentarz! Gdybyś miał ochotę, to zachęcam do komentowania