Wpis z mikrobloga

451 409 300 - kojarzycie ten numer? Jeśli nie to możliwe, że niedługo będzie Was męczył swoimi połączeniami (nawet po kilka dziennie).

Macie przyjemność rozmawiać z kobietą, która wyjątkowo posługuje się ładną polszczyzną bez wschodniego akcentu. Zazwyczaj przedstawia się jako Klara Sobieraj z Powiatowego Centrum Wsparcia Ekologii. Pani Klara zaczyna przedstawiać ofertę dofinansowania na fotowoltaikę, program "Czysty Powiat", w ramach którego można otrzymać wsparcie do 15 tys. zł. Wszystko brzmi super i profesjonalnie. Zaskoczyło mnie, że znają rejon mojego zamieszkania.

W czym jest problem?

Przede wszystkim instytucja taka jak Powiatowe Centrum Wsparcia Ekologii... nie istnieje. Program Czysty Powiat również. Nazwa jest mocną kopią prawdziwego programu "Czyste Powietrze". Po przejściu na ich stronę ma się wrażenie profesjonalnej witryny. Przejrzysta treść, jakiś symbol UE, powoływanie się na istniejące programy. Lampka zapala się, gdy znajdziemy literówki w tekście - czy poważna instytucja współpracująca z UE miałaby błędy na stronie? Druga sprawa to niedziałające zakładki. Chcecie przejść do sekcji kontaktalbo o nas? Zapomnijcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bot czy kobieta?

Do teraz mnie to zastanawia. Z jednej strony lecą wyuczone formułki i czasami brak reakcji na to, co mówimy. Z drugiej, Pani Klara prowadzi z nami dosyć płynną rozmowę. Wymijająco odpowiada na pytania, słucha rozmówcy. Musiałby być to wyjątkowo zaawansowany automat. Moim zdaniem osoba stojąca za Panią Klarą faktycznie istnieje, jednak typowo jak na oszusta, bardzo szablonowo prowadzi rozmowy, ignorując niewygodne dla niej kwestię.

Skąd mają Twój numer?

Zadając to pytanie po prostu się uśmiałem. Pani Klara odpowiada, że numer posiadają z bazy kontrahenta. Na pytanie kogo konkretnie, oraz że ma obowiązek udzielić mi takiej informacji, odsyła na stronę internetową oraz mówi, że nie posiada takich informacji.
Następnie poprosiłem o usunięcie mojego numeru z bazy. Co usłyszałem? Pani Klara niestety nie posiada takiej możliwości. Ponownie poinformowałem ją, że ma taki obowiązek, co zignorowała. Następnie spytałem się z jakiego Call Center dzwoni, ponieważ chcę złożyć skargę. I... Pani Klara "niestety nie wie dla kogo pracuje" :( Po tym się rozłączyłem, a żałuję.

Niestety, numery telefonów krążą wszędzie. Podajemy je przykładowo na portalach aukcyjnych, skąd mogą zostać spisane (to wyjaśniałoby znajomość lokalizacji). Oprócz tego często dochodzi do wycieków danych ze sklepów, forów, czy nawet od operatorów (ostatnia afera z Premium Mobile).

Co oszuści chcą osiągnąć?

Opcje są dwie: pierwsza to wyłudzenie waszych danych osobowych, aby sprzedać je firmom, które faktycznie zajmują się fotowoltaiką. Oszuści będą Was pytać o imię i nazwisko, PESEL, adres, rodzaj instalacji.
Druga opcja nie jest przeze mnie potwierdzona - mianowicie chodzi o typowe wyłudzenie pieniędzy. Po przedstawieniu Wam niesamowicie korzystnej oferty, rozmówczyni ma podać wam numer konta, na który należy wpłacić "zaliczkę". Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem, dlatego wpłata zaliczki oznacza rezerwację miejsca. Brzmi logicznie, prawda ( ͡° ͜ʖ ͡°)?

Kto za tym stoi?

Cóż, na pewno nie Pani Klara. Po sprawdzeniu numeru na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej dowiadujemy się, że za numer odpowiada operator 3S S.A. z siedzibą w Katowicach. Wysłałem do nich maila, czy faktycznie numer należy do nich oraz, czy są świadomi, że jest wykorzystywany do oszustwa.
Klikając w "politykę prywatności" przekierowuje nas do strony http://eurocallcenter.pl/ z siedzibą na Ukrainie. Jest to jednak na 99% próba zrzucenia odpowiedzialności na kogoś innego. Tak więc odpowiadając na pytanie "kto za tym stoi?" po moim reaserchu niestety nie wiadomo.

Podsumowując

To scam. Nie ma sensu nawet wdawać się w dyskusję. Najlepiej zablokować numer i o nim zapomnieć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#czystypowiat #scam #oszukujo #bezpieczenstwo #niebezpiecznik
  • 6
  • Odpowiedz
@BetPay: ja blokuję numery to się #!$%@? na pocztę nagrywają. Chciałbym kiedyś spotkać osobę odpowiedzialną za to nękanie i jej podziękować za obudzenie, kiedy próbowałem nockę odespać ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
20 telefonów miałem przez ostatnie kilka miesięcy, a mieszkam k...a w mieszkaniu


@v-tec: ja mieszkam w mieszkaniu, swojego numeru praktycznie nigdzie nie podawałem, a miewam po 17/18 telefonów dziennie
  • Odpowiedz