Wpis z mikrobloga

Chcę w końcu zacząć jeździć na skiturach. Uderzam w sprzęt używany, zaczynam od butów (tutaj chcę zaoszczędzić, wolę więcej zapłacić za narty z wiązaniami pinowymi). Jeśli uważacie, że lepiej kupić droższe buty, a zaoszczędzić na nartach to dajcie argumenty :)
Czy tego typu, proste buty będą OK?

Dla mnie: Dynafit ZZEUS - moje alpejskie buty są liche, więc mógłbym też na nich na zjazdówkach śmigać, bo mają dodatkową podeszwę pod takie wiązania.

Dla różowego: Dynafit TLT 700

To są starsze modele, stąd cena do 300 zł i nie mogę jakichś konkretnych informacji w necie znaleźć.

Na co głównie zwrócić uwagę oprócz tego, żeby były dostosowane do pinów i lekkie (chociaż za tę kasę lekkie niestety nie będą...)


#skitury #zima #narciarstwo #narty #skitouring
  • 9
Jeśli uważacie, że lepiej kupić droższe buty, a zaoszczędzić na nartach to dajcie argumenty :)


@odishewo: przycebul na nartach. Buty warto dobrać porządnie, potem trudno to wymienić.
Przy czym weź pod uwagę że współczesne buty raczej nie pasują już do kowadeł (przynajmniej te lekkie), raczej "dozbieraj" do pinowych.
Jaki masz budżet?
@pilot1123: Oba rodzaje butów, które wrzuciłem są na piny i w takie wiązania uderzam. Kowadeł (szyn) czy jak to się tam jeszcze nazywa nie biorę pod uwagę, bo tak jak napisałeś są mało współczesne.
W necie dostepnych jest więcej butów niż nart. Buty, moim zdaniem, łatwiej kupić niż narty, bo mają mniej parametrów na jakie się patrzy.
Przy nartach są szerokości, długości, zużycie ślizgu, zużycie krawędzi, rodzaj wiązań, jakość foki itp.
Buty, moim zdaniem, łatwiej kupić niż narty, bo mają mniej parametrów na jakie się patrzy.


@odishewo: buty jest dużo trudniej kupić niż narty, bo masz parametr który jest niemożliwy do nagięcia. Trudno jest trafić na buty takie jakie chcesz, w twoim rozmiarze i jeszcze model musi pasować do nogi (a zwykle nie wszystkie modele pasują do twojej nogi). Jak kupisz narty o innej długości czy szerokości to też sobie pojeździsz, jak
@odishewo: Kolega @pilot1123 ma rację. Dobre buty to podstawa. Jak będziesz na grani, a w bucie będzie ci chlupać krew to z każdym krokiem będziesz żałował każdej stówy nie wydanej na buty.

Nawet subtelne różnice pomiędzy modelami wpływają mocno na komfort użytkowania. W moim przypadku nawet w jednym modelu pomiędzy botkiem normalnym a light była przepaść i specyficzne przeszycia botka light powodowały zdarcie skóry na pięcie prawie do kości.

Stara prawda
@odishewo: Aa. Spoko. Myślałem, że chcesz znaleźć swój typ stopy a potem szukać buta do swojego typu.
Ogólna zasada jest taka, że bierzesz jak najciaśniejszy jak się da, a potem i tak bierzesz pół numeru mniejszy :P Najwięcej kontuzji wynika z luzu na zapiętce, gdzie zdziera ci się skóra przy kazdym kroku.
A oprócz tego nie może cię nigdzie nic uciskać. W teorii sprawa prosta. W praktyce udało mi się tylko