Wpis z mikrobloga

Mirki mam do Was pytani, mam teraz 25 lat, ale najpierw o sytuacji.... Nie posiadam partnerki, mieszkam na stancji z kumplem. Przez to ze studiowalem i pracowałem udało mi się zebrać kapitał 100tyś zl i mam dylemat co z ta gotowka zrobic.

Wszędzie pracowałem na umowę zlecenie bo zero podatku i brak innych kosztów, to co brutto to i netto. Ze względu na to ze w lutym skoncze 26 lat juz rozmawiam o umowie o pracę co wiąże się z niższą pensją ok. 4,5k netto

I teraz główne pytanie zastanawiam się czy jest sens wiazac się kredytem i brac mieszkanie czy tez moze lepiej kupić 2-3 garaze i je wynajmować, nie mając zadłużenia. Prace mam pewna ale tez mysle by założyć cos za kilka lat dam, kredyt jest ok, lecz wiem o tym ze pracę za 2-3 lata bede chcial zmienic i boje się że zadłużenie moze spowodować mniejsze pole manewru, z kredytem mieszkaniowym nie bede chcial ryzykować z własną firma lub przebranżowieniem się.

Pytam starszych bardziej doświadczonych o opinie, jestem ciekaw jaki Wy rozwiązanie byście wybrali i dlaczego

#praca #studbaza #programista15k #nieruchomosci
  • 10
@Surrealizm: Sam musisz podjac decyzje, znasz plusy, minusy i ryzyko. Garaz nie tak latwo kupic z tego co wiem. Nie wiem czy piszesz o samodzielnie stojacym garazu czy miejscu w garazu podziemnym. U mnie miejsce w garazu podziemnym ludzie wynajmuja za 250-300zl miesiecznie, ale kupic takiego miejsca sie po prostu nie da, jest bezcenne. Kto ma miejsce, ale nie ma samochodu, ten nie sprzedaje tylko wynajmuje. Miejsce w parkingu podziemnym mozna
@Surrealizm: to co? będziesz potrzebował 20 miejsc postojowych żeby wykręcić średnią krajową, zakłądając że żadne nie będzie stało puste. 20x40k = 800k; zwrot z inwestycji po 11 latach.

Na papierze roczny zwrot z inwestycji nawet nienajgorszy ale jak doliczysz czynsz za miejsce to zbliżasz się do inflacji; nie wiem też jakie będziesz miał obłożenie

Ryzyka, tzn czego nie wiesz:
- jaka jest sytuacja na lokalnym rynku miejsc parkingowych, czy są i
@Surrealizm: Wszystko zalezy od sytuacji. Tu gdzie ja mieszkam (Warszawa Ursus) duzo osob potrzebuje samochodu, a miejsc nie ma za wiele i dlatego caly czas wisza ogloszenia, ze ktos szuka miejsca i 300zl to standardowa cena. Kolega wynajmuje mieszkanie na Woli tuz przy Rondzie Daszynskiego i wynajmuje miejsce od kogos za 200zl, ale razem z mieszkaniem. Dowiedz sie ile bedzie cie takie miejsce kosztowalo miesiecznie. Jezeli to wspolnota, to w KW
@Surrealizm: jeśli dobrze Ci się mieszka na stancji, to nie zamieniaj jej na mieszkanie na kredyt. Biznes z garażami musisz dobrze przekalkulować, policz po jakimś czasie nastąpi zwrot zainwestowanych pieniędzy (tylko policz dokładnie, uwzględnij podatek, okresy bez wynajmu itp.). Twoje oszczędności, to dobra poduszka finansowa, ktorej w całości bym się nie pozbywał. Są jeszcze w ofercie banków lokaty powitalne, gdzie możesz przechować te pieniądze. Obserwuj co się dzieje w gospodarce, bo
@Surrealizm: Pomysł z garażami całkiem ciekawy - sama bym pewnie wynajmowała jakbym miała w jakimś zatłoczonym miejscu.
Co do reszty - to i tak spore oszczędności jak na twój wiek, jak nie wiesz gdzie chcesz żyć (a w twoim wieku najwięcej się migruje) to popracuj trochę, powynajmuj jeszcze z rok, zobacz gdzie chcesz pracować, żyć itd. i wtedy się zastanów nad nieruchomością
  • 2
@oguras
@bord0
@inko-gnito
@little_muffin

Update

Cieszę się że nie brałem mieszkania, przy zakupie 3 pokoi i kredycie na poziomie 330 tys zł rata na dzień pisania postu to było około 1680zl, uwaga dziś splata by kosztowałaby 2190zl! Wiadomo cena nieruchomości idzie też w górę ale bez przesady...

Niestety w ciągu tego roku czasu mój budżet stopnia do 80 tys, auto, wakacje itp.

Wracając do tematu, może kogoś zaciekawi rozwój sytuacji. Kupiłem miejsce
@Surrealizm: jaki jest faktyczny ROI z takiego miejsca postojowego? Płacisz za nie jakiś czynsz, prąd, itp.? Jakie miasto?

Teraz dziwne czasy nastały i strach samemu w coś inwestować, a co tu dopiero komuś doradzać...
  • 3
@Surrealizm
@little_muffin
@inko-gnito
@bord0
@oguras
@inko-gnito

Maly update, pochodziłem popytałem kupiłem kolejne miejsce postojowe w mracu tym razem za 25tyś. Oba wynająłem za 440zl, opłaty za oba wyniosły 80zl. Czysty zysk 360zl miesięcznie z zainwestowanych 51 tyś. Co ciekawe, na wiosnę garaże są tańsze w zakupie oraz wynajmie. Na zimę cena wynajmu to 270zl sztuka a nie 220 jak teraz. Dodatkowo przez infalce inwestycja w garaze stała się popularna, ceny garaży wzrosły