Wpis z mikrobloga

przyjrzyj się tym panelom uważnie, tam jest mały detal ;)


@DeLorean: OK odpalilem w nowym oknie i popatrzylem.

No jest siatka :). Tak szczerze to za cholere sie na tym nie znam (nie moj cyrk) ale jak ostatnio w okolicy spadl grad wielkosci pilek tenisowych i ludziom pouszkadzalo panele to tak z ciekawosci zaczalem sie zastanawiac czy jest sens umieszczenia siatki nad panelami.

Nie mam zielonego polecia jak taka siatka ochronna
nie rozumiecie, ze powierzchnia paneli nie moze byc niczym zacieniona, nawet siatka? XD


@peszmerd: No wlasnie nie rozumiem i to jest to co mnie ciekawi. Masz jakies obliczenia, dane ktore pokazuja jak siatka z 0,5mm "drutu" o oczkach 1cm wplywa na sprawnosc?

Bo jesli nie masz i twierdzisz ze poprostu nie moze to sorki ale wsadz se te twierdzenie sam wiesz gdzie.
@gorzki99 rzucenie cienia na jedną komórkę w postaci dwóch palców to jest już jakieś -50% mocy całego panelu (zakładając że komórki są w szeregu). Ten słup zasila jakiś system alarmowy na budowie. I to nie są małe paneliki, a te duże pełnowymiarowe panele.
I to nie są małe paneliki, a te duże pełnowymiarowe panele.


@DeLorean: Zle odebrales co napisalem. Pierwszy komentarz pisalem nie widzac siatki i zalozylem ze poprostu nie bylo jak zrobic "duzego" jednego panela (panelu?) to zrobili 3 mniejsze. Wymiar nieistotny.

Jak pisalem nie jestem w temacie ale mnie ciekawi. Jak siatka z "drutu" 0,5mm o oczku powiedzmy 1cm (a potem 2 cm itp) wplywa na sprawnosc. Masz linki do obliczen i
@DeLorean: dalbym ci minusa. to ty coś twierdzisz na spółę z @peszmerd: i nie podajecie źródeł tylko ą ę przyjdź do mnie. Jak coś twierdzicie, to na was leży obowiązek tego udowodnienia. @gorzki99 sie pytal, a wy tylko januszujecie chłopską logiką
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rhqq: to ze chleb robi sie w piecu tez mam ci zdjecie zrobic bo inaczej nie uwierzysz? Czy ja mam z pieciolatkiem do czynienia? XD o nie, dalbys mi minusa! To straszne, nie rob tego.
@rhqq stary, nie będę dla Ciebie doświadczeń robił bo używam paneli i doskonale wiem jaki wpływ na wydajność ma odrobina cienia na chociażby jednej celi.
@DeLorean: nie prosze o doswiadczenia, prosze o podstawę naukową. nie pytam nawet o to co robisz w domu. jakiego typu masz panele i w jaki sposób wykonaną instalację. o to samo poprosił gorzki. nie obchodzą mnie dowody anegdotyczne.
@peszmerd: o wielki, wielce oświecony, pewnie ci wykładali podstawy działan PV w przedszkolu już. przecież to takie oczywiste, a perowskity to ci z ręki jadły
@rhqq: @DeLorean: Znow trzeba samemu wszysko robic? :P
Panel 1m x 1m

NIech bedzie siatka z drutu o srednicy 1mm co 2 cm

Wiec mamy 50 drutow poziomo i 50 pionowo.

Zakrywaja powierzchnie 1m (dlugosc) x 0,001m (szerokosc) x 100 (ilosc) czyli 0,1m^2

Panel ma 1m^2 Siatka zakrywa 0,1m^2 czyli 10%

To teraz prosze o dane jak zakrycie 10% wplywa na sprawnosc. Dane a nie gdybanie.
@gorzki99: jest w badaniu co zalinkowalem, mozna sobie pi-razy-oko przedlużyć wykresy, strona 322 pokazuje, ze im wieksza odległość tej siatki od paneli powinna dać praktycznie pomijalną stratę. dla siatki co zaslania 10-15% strata nie powinna przekroczyc 25%. wypadaloby pewnie poszukać więcej badań, bo jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale panowie powyżej się gotują na myśl o metodzie naukowej ;-)
@DeLorean: Mimo ze jestem zwolennikiem testowania to filmik ktory podlinkowales mnie troche rozbawil.

Koles na "calym panelu" ma 8 amper a "lets shade one of the cells and look what happens" i spada mu z 8 do 1,9

A reszta "cells" wtedy na urlopie czy l4? Zacienienie jednej komorki spowodowalo spadek z 8 do 1,9? serio? I Ty to lykasz?

Caly czas prosze o dane. Producenta najlepiej - jak na sprawnosc
@gorzki99 właśnie tak się dzieje kiedy panel składa się z celi wyłącznie w szeregu i nie ma osobnych kolumn i diod bypassowych o których pisze @rhqq
Zasłonięcie całkiem jednej celi w takim przypadku to prawie 100% spadku wydajności.
I dlatego mnie to zdjęcie paneli śmieszy :)
@gorzki99: akurat tak, bo ma niepoprawny/starego typu panel. one są szeregowo i maksymalny prąd zależny jest od możliwości każdej komórki. wystarczy, że jedna pójdzie w kosz i prądu juz nie przewodzi
@DeLorean: @rhqq: no fajnie zescie wytlumaczyli ze koles ma zle podlaczone panele i dlatego zacienienie jednej celi powoduje spadek na ryj wydajnosci.

No ale co z moim pytaniem????

PRZY POPRAWNIE POLACZONYCH CELKACH jak zacienienie 10% powierzchni wplywa na calkowita wydajnosc?

Bo o to pytalem.
juz ci powiedzialem, dalem badanie, 25% strat max


@rhqq: OK
To teraz mozna sie zastanawiac. Bo jesli masz przeszacowana instalacje pv i jestes w stanie sobie pozwolic na 25% strat to co Cie lepiej wyjdzie:
-przyjecie na klate tych strat przy zabezpieczeniu siatka
-olanie siatki i problemy jak pierdutnie niefajny grad.

Oczywiscie ze prawdopodobienstwo takiego gradu co uszkodzi jest male-ale jest.

No chyba ze masz ubezpieczone panele to wtedy wywalone na
@gorzki99: czytasz mi w myślach ( ͡° ͜ʖ ͡°) planuję właśnie przeszacować je okolo 50% z tego powodu i miec wjbn na 20lat i spać spokojnie nie martwiąc się każdym silniejszym wiatrem. a wiem, że bym się denerwował, taka moja natura ¯\_(ツ)_/¯ a spokój ducha bezcenny
czytasz mi w myślach ( ͡° ͜ʖ ͡°) planuję właśnie przeszacować je okolo 50% z tego powodu i miec wjbn na 20lat i spać spokojnie nie martwiąc się każdym silniejszym wiatrem. a wiem, że bym się denerwował, taka moja natura ¯_(ツ)_/¯ a spokój ducha bezcenny


@rhqq:
Nie udalo CI sie-pojalem ironie :P

Ale tak na powaznie. Kumpel rok temu zalozyl panele i wlasnie robilismy podsumowanie. Zalozyl z
@gorzki99: chodzi o to, ze nie zawsze jestem w PL i nawet może nie być komu tego pilnować, więc ubezpieczenie może nie pokryć czegoś, co odkryję po np 4-5 miesiącach bycia za granicą. więc spytam się teraz ciebie - czy ty sobie jaja robisz czy poważnie piszesz na temat tych siatek. nie doktoryzowalem się z tego tematu, więc jeśli mnie wyprowadzisz z błędu to będę wdzięczny
chodzi o to, ze nie zawsze jestem w PL i nawet może nie być komu tego pilnować, więc ubezpieczenie może nie pokryć czegoś, co odkryję po np 4-5 miesiącach bycia za granicą. więc spytam się teraz ciebie - czy ty sobie jaja robisz czy poważnie piszesz na temat tych siatek. nie doktoryzowalem się z tego tematu, więc jeśli mnie wyprowadzisz z błędu to będę wdzięczny


@rhqq: Jaj sobie nie robie. Poprostu
@gorzki99: rozumiem jak działa ubezpieczenie, i wiem też, że żadne ubezpieczyciel nie bedzie lubiał jak mu zgłosze ze "no panie 5 miesiecy temu jak pojechalem cos jeblo, ale nie wiem co". przewymiarowanie instalacji nawet i 40-50% to nie jest dla mnie aż taki problem ¯\_(ツ)_/¯ więc takie rozwiązania po prostu mi pasują.
przewymiarowanie instalacji nawet i 40-50% to nie jest dla mnie aż taki problem ¯_(ツ)_/¯ więc takie rozwiązania po prostu mi pasują.


@rhqq: Powoli :)

Ja nie jestem instalatorem i nie siedze w temacie. Przytoczylem tylko proste obliczenia jakby siatka mogla negatywnie wplywac na sprawnosc.

Ile czynnikow pominalem? Jak jest w rzeczywistosci? nie mam pojecia. Ale "zapodalem temat" do dyskusji.

Wiec ktos chetny niech sie najpierw zainteresuje a nie "bierze w ciemno"
@gorzki99: no właśnie wedle tego co czytałem badania, a nie "jaśnie pan powyżej ma gówniany panel i ocenia wszystko podług swoich kiepskich zakupów", to zapas np 10cm daje niewiele strat. wiadomo, będzie drożej, ale to nie stanowi dla mnie problemu. tez nie jestem instalatorem, ale powoli edukuję się w tej kwestii, bo chcę za wczasu uniknąć problemów
ale powoli edukuję się w tej kwestii, bo chcę za wczasu uniknąć problemów


@rhqq: No i to jest zdrowe podejscie.
Ale jak juz tak "gdybamy" to moze jakos da sie obliczyc jak wplywa siatka "bezposrednio nad panelem" (czyli jak na fotce) vs. siatka 2m (metry) nad panelem (w formie "klatki" w ktorej wszystkie panele siedza)?

Temat ciekawy, zmiennych duzo pytanie czy "sprzedawcy paneli" tak chetnie na pytania odpowiadaja :)

IMHO wazne
@gorzki99: moim problemem jest to, że latem, kiedy najwiecej jest dziwnych zjawisk poogodowych mnie może nie być. ot specificzny case. i w takim przypadku każda firma ubezpieczeniowa zleje mnie ciepłym moczem
moim problemem jest to, że latem, kiedy najwiecej jest dziwnych zjawisk poogodowych mnie może nie być. ot specificzny case. i w takim przypadku każda firma ubezpieczeniowa zleje mnie ciepłym moczem


@rhqq: Znowu "gdybam" ale niby dlaczego?
Masz panele i po X czasu wracasz i zauwazasz uszkodzenia. Pytasz sasiadow i dowiadujesz sie ze 4 miesiace temu walnelo gradem i pouszkadzalo szystkim w okolicy. Co ma ubezpieczalnia do gadania?

Wszystko zalezy jaka byla
@gorzki99: pod warunkiem, że będę mieć sąsiadów ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale wiem o czym mówisz. kamerki też wystawię sobie i resztę sieci - tą stronę już mam opracowaną. natomiast z firmami ubezpieczeniowymi mam kiepskie doświadczenia to raz, dwa nie wiem czy będę chciał ryzykować odcięcia od prądu, bo jeszcze sie nie zdecydowałem czy jestem wystarczająco popieprzony na offgrid - i to w sumie od tego zależy
@rhqq: Ja tam nie wnikam po co Ci instalacja, jak ja ubezpieczyc i czy jestes wystarczajaco popieprzony :PP

Ja sie odnosze do tematu "jak zacienienie wplywa na wydajnosc". Bo to ze wplywa to nie podlega dyskusji. Tutaj nie trzeba nic sie domyslac no bo niejako "z definicji" musi wplywac.

Ale ze lubie tego typu zagwozdki to sie zastanawiam czy ktos to juz policzyl co wychodzi lepiej:
-ubezpieczenie
-jakas siatka

Jesli ubezpieczenie
jak się sam dowiem, to dam znać


@rhqq: Milo z Twojej strony :))

a jak coś będziesz wiedział w międzyczasie, to zapraszam ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@rhqq: przykro mi ale raczej nie bede. Temat zaciekawil mnie czysto technicznie. Nie potrzebuje go zglebiac bo paneli nie mam i miec nie bede.

Tak juz mam ze lubie "matematyczne" rozwiazania tematow-nawet tych ktore mnie nie dotycza bezposrednio :P