Wpis z mikrobloga

Dobra -- udało mi się odzyskać hakierskimi metodami tekst usuniętego przez Moda wpisu (plus odrzucone odwołanie). To jest niezły szajs, że za dosłownie dwa przekleństwa już się poznańskie wafle gotują xD

Jeszcze ta opcja w ustawieniach, żeby ukrywać przekleństwa - po co ona tam jest, skoro ich nie można używać. Albo można. Zależy jak się modkowi wstanie w dany dzień.

Ogólnie podoba mi się CK3 jako rozwinięcie CK2 i większość mechanik jest w porządku, ale do jasnej [tutaj było brzydkie słowo, które nie podobało się moderacji] - frakcje to jest rak w obecnej formie. Dostaje [tutaj było brzydkie słowo, które nie podobało się moderacji] białej gorączki widząc co kilka dni czasu gry powiadomienie: frakcja X zawiązana --> frakcja X rozwiązana --> frakcja X zawiązana --> frakcja X rozwiązana i tak w koło Macieju. Powinien być time-out jeżeli nie uda się zdobyć wasalowi poparcia dla swojej sprawy. A tak naprawdę, to powinno zostać to całkowicie przebudowane - bardziej pójść w kierunku czegoś na wzór Stellaris, gdzie będą one realizować swoje interesy i w ich ramach zawiązywać np. wewnętrzne sojusze oraz rywalizacje. Brakuje frakcji, które byłby np. rojalistami wobec suzerena etc.

Ogólnie więcej tego typu interakcji wasal-suzeren by się przydało na poziomie zarządzania państwem. Jakieś koterie pałacowe etc., które dostają bonusy do zadowolenia, gdy skupiasz się na sprawach wewnątrz państwa i rozwoju ekonomicznym, ale nie podoba się prowadzenie wojen na zewnątrz. Inna która ceni sobie właśnie ekspansję terytorialną. Jeszcze inna dążąca np. do sojuszu z jakimś sąsiadem lub podjęcia działań przeciw komuś, bo z nimi sąsiaduje.

Po prostu spełnianie pewnych oczekiwań możnowładców wobec władcy.

Albo gdy kraj zostaje podzielony między braci - jedna frakcja chcąca zjednoczenia, a inna popierająca jednego z claimantów.

Na tę chwilę ten system jest zwyczajnie frustrujący i operujący na zbyt dużej losowości przy udziale zbyt arbitralnych czynników.

#ck3 #crusaderkings3 #crusaderkings
  • 1
@jaqqu7: według mnie wystarczyłoby poprawić AI wasali, bo nie raz kompletnie bez sensu dołączają nawet do frakcji, po wygraniu których tracą tytuły. Co do rozbudowania relacji wasal-suzeren i koterii pałacowych to nadchodzi dodatek "The Royal Court", który między innymi całkowicie rozbuduje dwór.