Wpis z mikrobloga

Miruny,
mam działkę, w końcu stanęła skrzynka z prądem (10,5kW na wniosku, 3fazowy).
Teraz piłeczka po mojej stronie. Rozmawiałem z kilkoma elektrykami, ale jakoś nie mogę trafić na ogarniętego - bo słyszę, że niestandardowe mam odległości :D

1. Jaki przekrój przewodu użyć? Jeden powiedział, że Alu 4x25 przynajmniej, tak myślę, że może w przyszłości będę chciał zwiększyć jednak te 10,5kW bo to nie za dużo (piecyk do sauny może spokojnie 9kW brać) - myślałem o Alu 4x50 - de facto wychodzi mi, że dla 11kW i 150m to i tak spadek jest 0,625% a powinno być w teorii max 0,5%

2. Prąd potrzebuję na wszystkich rogach działki i w kwadratach (R - docelowa strefa relaksu - sauna, altanka etc, W - warsztat - taki do dłubania samemu, a nie przemysł, D - domek - to jest domek rekreacyjny z opcją, że ma być całoroczny - bez kozy - będzie grzany prądem i klimą (chodzi o to, żeby raz - podtrzymywać temp przed zamarzaniem i dwa - zdalnie sobie w czwartek/piątek włączyć mocne grzanie jeśli uznam, ze przyjeżdżam na weekend) - Jak najlepiej rozprowadzić prąd po działce? W których miejscach rozgałęziać? Planuję 8 słupów z oświetleniem i kamerami równo rozmieszczonych.

3. Skrzynki to pewnie lepiej wyższe i większe - raz, żeby śnieg nie zasypał (chociaż od kiedy działkę mam to max 50cm leżało - okolice Płocka), dwa żeby w razie czego większa rozdzielnia się zmieściła?

4. Kłaść w arocie? - działka sam piach

5. Co z uziemianiem?

6. Czy przy takich odległościach jest sens kłaść kamery PoE? Czy lepiej Wifi i repeatery?

Może ktoś z okolic Płocka zna kogoś z głową na karku?

#elektryka #budujzwykopem #monitoring

Wołam @Zarzutkkake bo kojarzę, że się znasz na prundzie :)
Pobierz
źródło: comment_1629984284HjBngMKovEgqIvndbBF5BR.jpg
  • 7
@tmk1 przy r albo w stawiasz erbetke i z niej idziesz dalej. Alu25 wydaje sie być najlepszym rozwiązaniem i taniej jak cu16. Do skrzynki rozdzielczej normalnie 25 a potem nie mniejszym jak cu10 albo alu16. Tak bym to widział.
@tmk1 ziemne kable bez arotów.
Jak masz sam piach to albo walisz szpile wgłąb i liczysz, że na 30 metrach coś będzie albo rozciągasz druta fi8 razem z kablami w jednym rowie i liczysz na dobry wynik.
Kamery poe działają nawet na 300 metrach przy skrętce piątej kategorii (sprawdzone i działa już któryś rok)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@tmk1: alu 4x25 starczy spokojnie. Ja mam u siebie przyłącze 21 (lub nawet 24kW - nie pamiętam dokładnie) na zabezpieczeniu C50 zasilane ze słupa kablem 4x35 także ten...
A reszta to tak jak @Zarzutkkake pisał.
A i przy kamerach tylko skrętka. Jeżeli to ma służyć jako zabezpieczenie to ma być przede wszystkim niezawodne, a z wifi jak to z wifi - różnie bywa.