Wpis z mikrobloga

1571 + 1 = 1572

Tytuł: Boże igrzysko. Historia Polski
Autor: Norman Davies
Gatunek: historyczna
Tłumacz: Elżbieta Tabakowska
Wydawnictwo: ZNAK
Ocena: ★★★★★★★★★

Trochę ta przygoda trwała i bywała chwiejna, ale bardzo mi się ta książka podobała, dostałem to czego oczekiwałem.

Nie wszystko czytało się lekko, ogólnie dla mnie im dalej tym ciekawiej, ale poruszanych wątków jest tak dużo, że każdy może się zachwycić czymś zupełnie innym.

Obawiałem się, że będzie ciężko to czytać, że się zanudzę i nie będę ukrywał, że momentami miałem problemy z utrzymaniem skupienia, ale w większości czytałem z przyjemnością. Nie jest to suche ględzenie, autor lub sama historia Polski potrafi zachwycić i często też sfrustrować, a Davies przedstawiając wydarzenia przeplata je różnymi danymi, mapami, listami czy nawet fragmentami wierszy i pieśni.

Podobno Davisowi się zarzuca, że popełnia błędy, no ale nie mi to oceniać, bo i tak ich nie zauważam, bo się nie znam.

Bardzo mnie boli świadomość, że tak mało tego co przeczytałem zostanie mi w głowie na dłużej.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #historia #normandavies
s.....w - 1571 + 1 = 1572

Tytuł: Boże igrzysko. Historia Polski
Autor: Norman Davies...

źródło: comment_1629732710xYCHhBIrluIsPX0rs2Vf7O.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@smierdakow: sam nie pamiętam co tam dokładnie było nie tak ale parę rzeczy się do końca nie stykało. Ale ogólnie bez tragedii, to nie jest tak, że tam się nic ze sobą nie zgadza.

Swoją drogą czytałem takie bardziej naukowe, historyczne książki i też potrafią być bardzo dobrze napisane. Ale to już kwestia konkretnego autora i rzecz jasna poniekąd czy opisywany temat jest ciekawy.

Także nawet do takiego luźniejszego posiedzenia
  • Odpowiedz
@smierdakow: Davies dobrze pisze, ale nie wszystko w jego książkach się historycznie zgadza, bo ma mocno propolskie skrzywienie. Mimo to polecam jego dzieła.
  • Odpowiedz
  • 3
@smierdakow
@Budo
Ogólnie to mi się Daviesa ciężko czyta. Tematyka może być ciekawa etc. ale mi jakoś sposób jego pisania nie przypadł do gustu. Taki przykładowo Beevor (nie pamiętam czy dobrze nazwisko napisalem) pisze o kilka długości lepiej (pod względem przyjemności z czytania)
  • Odpowiedz