Wpis z mikrobloga

Pierwsza medytacja, podczas której doświadczyłem odczuć psychoaktywnych (być może było to zbliżenie się do pełni/jedności) pojawiła się stosunkowo szybko - na początku swojej przygody z uważnością. Stało się to po lekturze "Potęga Teraźniejszości" Eckharta Tolle, która wprowadziła mnie w tematykę mindfulness i medytacji. Być może byłem niejako "nastrojony" po przeczytaniu paru rozdziałów i podczas medytacji nie rozpraszałem się, tylko stale obserwowałem i puszczałem swoje myśli. W każdym razie było to na razie pierwsze i ostatnie tak intensywne doświadczenie.
Zastanawiam się czy za doświadczenia tego rodzaju jest odpowiedzialna tylko biologia - np. aktywacja szyszynki w mózgu.
Czy jest to bardziej duchowe przeżycie?

#medytacja #buddyzm #mindfulness
  • 6
@MaxOttoVonStirlitz: Co masz na myśli "odczuć psychoaktywnych", poruszałeś przedmioty umysłem? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A tak na serio, odczucia to do ciała i "szyszynka", to chodzi ci raczej o naprężenie pulsowania w czole?
Czy odczucia psychoaktywne jako, że byłeś pobudzony, zadowolony tak "bez powodu" i łączysz to z "szyszynką"?

Kiedyś miałem stan emocjonalny, że gdy po przeczytaniu pewnego fragmentu czułem, że coś zrozumiałem tak "bardziej" taki moment
@Trewor: Nie mam doświadczeń z takimi środkami jak LSD czy DMT, ale podejrzewam że odczułem rzeczy zbliżone do ich działania, dlatego przywołam tą szyszynkę.
Ja osobiście leżąc z zamkniętymi oczami, poczułem takie zlanie ze wszystkimi i uczucie obcowania z czymś wyższym.
Nie było to jakoś specjalnie nieprzyjemne lub przyjemne, po prostu takie inne od wszystkiego co znam.

Ciekawa sprawa z tym "zalewem endorfin", nie wiedziałem, że takie rzeczy mogą się wydarzyć
@MaxOttoVonStirlitz: Też nie mam doświadczeń z LSD, DMT i w ogóle z narko. Jeśli mówisz, że u mnie "zalew endorfin" to od "narko". Jest sporo zjawisk percepcyjnych, które opisuje się ezoterycznie i dokłada do tego różne abstrakcyjne praktyki, zależnie od "Guru", religii, sekty. Niektóre mają różne nazwy i są uważane za coś innego ze względu na dodatki ideologiczne. W zasadzie aktualnie prawie wszystkie da się wyjaśnić na gruncie działania zmysłów, biologii.