Wpis z mikrobloga

1531 + 1 = 1532

Tytuł: Wieczny Grunwald
Autor: Szczepan Twardoch
Gatunek: literatura piękna
ISBN: 9788308052389
Ocena: ★★★★

Na podstawie tej książki łatwo można poznać, kto pisze recenzje na podstawie notek prasowych ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

O "Wiecznym Grunwaldzie" często piszę się jako "debiucie" właściwego Twardocha, nie jest to jednak w mojej opinii dzieło udane. Fabuła jest tutaj szczątkowa, nieliczne postaci niezbyt ciekawe a całość zahacza o mocną grafomanię. Twardoch prezentuje tutaj duże umiejętności jeżeli chodzi o warsztat językowy, niestety jest to sztuka dla sztuki, popis bez żadnej większej wartości.

Nie nabierzcie się na to, że jest to rzecz o polsko-niemieckich antagonizmach, obalaniu etosu rycerskości czy wallenrodyzmu, bo czegoś takiego tu praktycznie nie ma. A nawet jeśli, to nie jest to zbyt wiarygodne ani rozbudowane.

Napisany w podobnej konwencji "Drach" jest dziełem zdecydowanie lepszym.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #powiesc #literaturapolska #literaturapiekna
user48736353001 - 1531 + 1 = 1532

Tytuł: Wieczny Grunwald
Autor: Szczepan Twardoch
G...

źródło: comment_1629380481A7LJdhqKC04NtjcGvMYYWw.jpg

Pobierz
  • 5
@Owieczka997: Przeczytałem wszystkie z drugiego etapu twórczości, która zaczęła się wraz z "Wiecznym Grunwaldem" (kiedy przestał być kojarzony ze środowiskami prawicowymi, taki wtręt polityczny, niestety) i cóż, jeżeli nie przebrnęłaś przez "Króla", który jest jego najsprawniej napisaną powieścią, to raczej szkoda Twojego czasu.

"Drach" czy "Wieczny Grunwald" właśnie mają w sobie dużo różnych zabiegów językowych, które utrudniają skupienie się na głównym wątku a które niekoniecznie są czymś, co ma jakiś większy
@user48736353001: Czyli rozumiem, że ten pisarz ma po prostu taki styl pisania strasznie nieskładnie i chaotycznie? Nie daje mi spokoju ten niedokończony Król - może pod koniec robi się nie wiem lepszy? Sama historia bardzo mi się podoba i jest na prawdę ciekawa ale sposób przekazania tej historii kompletnie mi nie leży.